4.10.11

Lisabonská smlouva a Klausův dodatek.

Včera jsem poslouchala 2. díl polední rozpravy pana Moravce a kromě jiného tam také "padla" zmínka o Lisabonské smlouvě a Klausově dodatku ve vztahu ke vstupu Chorvatska do EU. Domnívala jsem se, že je tato trapnost vyřízena.Politický systém ČR je svou strukturou zastupitelská demokracie, parlamentní republika s předsedu vlády v čele vlády a pluralitním politickým systémem..Nikde jsem se nedočetla že, tady v ČR "došlo" ke změně systému  - že by se SYSTÉM ZASTUPITELSKÉ DEMOKRACIE ZMĚNIL V PREZIDENTSKÝ -  a hlava státu se TAK RÁZEM stala zároveň VLÁDOU ČR..tedy i SENÁTEM, a POSLANECKOU SNĚMOVNOU?? Pokud vím, tak se píše v Ústavě ČR, že  prezident je hlavou státu a reprezentuje ho v zahraničí. Jmenuje předsedu vlády a na jeho návrh ministry, dále jmenuje soudce, guvernéra ČNB atd. a dále se v Ústavě píše, že má prezident právo "vetovat" zákony.. Ale nikde tam není ani zmínka o tom, že prezident může - ZÁKONY SÁM NAVRHOVAT - SCHVALOVAT si  A SVŮJ schválený NÁVRH zákona ROVNĚŽ SÁM PŘIJÍMAT a po jeho přijetí zákona tj. jeho (tedy prezidentským) USNESENÍM SE, je jeho návrh zákona přijat.. A tento směšný dodatek , který si V. Klaus "ucmuchtil", sám v hradní kuchyni, možná za asistence paní Livie, sám si "to" navrhnul - sám si to schválil - a tím se "TO" de facto stalo ústavním zákonem, protože pokud vím, tak Lisabonská smlouva je MEZINÁRODNÍ SMLOUVA, a  VYHLÁŠENÉ mezinárodní SMLOUVY, K JEJICHŽ RATIFIKACI DAL PARLAMENT SOUHLAS( a to náš parlament dal) A JIMIŽ JE ČR VÁZÁNA, JSOU SOUČÁSTÍ PRÁVNÍHO ŘÁDU - a  - JSOU dle čl.10. Ústavy ČR zákonem ústavním.  A podle čl.9 odst,1) Ústava může být doplňována či MĚNĚNA pouze ÚSTAVNÍMI ZÁKONY.. ale tak daleko pravomoc prezidenta Klause přece nesahá, aby si mohl měnit Ústavu či ústavní zákony jak jej napadne...  a pro Krista Pána, snad se nepovažuje pan prezident i za ÚSTAVNÍ SOUD ČR? 
MD

3 komentáře:

 1. Anonymní4:36

  http://aktualne.centrum.cz/blogy-a-nazory/komentare/clanek.phtml?id=716523

  OdpovědětVymazat
 2. Anonymní19:02

  Ano, tato uvaha je naprosto presna a vecne spravna. Ano, soucasny prezitent pohrda celou pravni soustavou, tedy i Ustavou, ze ktere je odvozena funkce prezidenta a jeho pravomoci. Porusovanim, tedy nerespektovanim, prezident neni monarcha, ale jen statni urednik, byt na nejvyssi urovni, pohrda. Slape po ni. Ma ji v neucte. Neplni svoji prezidentskou funkci. Prezident je proto POVINEN SE ZAKONY CR RIDIT A NAPLNOVAT JE V DUCHU NEJVYSSIHO ZAKONA - TEDY USTAVY A JEJI LISTINY ZAKLADNICH PRAV A SVOBOD! POKUD JAKYKOLIV STATNI UREDNIK JEDNA NAD RAMEC TOHO, CO MU ZAKON, TEDY I USTAVA JAKO NEJVYSSI ZAKON NARIZUJE - JEDNA VZDY POHRDAVE K ZAKOMUM ZEME, ZDE POHRDA USTAVOU, ZE KTERE VZESEL. MUSI JEDNAT JEN V MEZICH ZAKONA - NEDOPOSTI SE ZADNYCH PRAVNE VOLNICH TVORIVOSTI COBY LIDOVE TVORIVOSTI - NEBOD OBCAN JEDNA DLE SVE VULE TAK, POKUD MU TO ZAKON NEZAKAZUJE - STATNI INSTITUCE A STATNI UREDNIK JEDNA VZDY JEN V MEZICH ZAKONA A NIKOLIV SVEVOLNE!

  Josef V.

  OdpovědětVymazat
 3. Anonymní6:12

  Inu tak, jenze za par let, az Klaus nebude, budou ti Cechackove, kteri dnes neopomenou jedinou prilezitost si do nej kopnout, "spendlickem kopat a prstickem hrabat". Jeden z velice mala, ktery neleze bruselakum do konecniku a ma svuj vlastni, vetsinou pravdivy nazor.

  OdpovědětVymazat