16.1.11

Vnímání korupce v ČR?

Letošní žebříček vnímání korupce CPI 2010 hodnotí podle míry vnímání korupce 178 zemí, a to na základě 13 zdrojů údajů od deseti nezávislých institucí. Česká republika je na 53. místě s hodnocením 4,6 (podle stupnice 0-10, kde 10 označuje zemi téměř bez korupce a 0 znamená vysokou míru korupce). V rámci EU se Česko umístilo na 21. místě a zaostává za západními státy i svými sousedy.

Proč tomu tak je a právě v naší mrňavé zemičce :

České penzijní fondy mají potíže, chybí v nich 5.9 miliardy ( Aktuálně.cz 8.6.2009)

Leksellův gama nůž je jedním z příkladů předraženého nákupu.
Praha - Státní a Krajské nemocnice nakupují zdravotnickou techniku za ceny, které jsou o třetinu vyšší než na volném trhu. Ve výběrových řízeních si nekonkurují.Existuje vážné podezření, že se za rok 2009 "ztratila" celá miliarda na provizích.(Aktuálně.cz)

Vloni ministr Janota poslal do Ústí nad Labem kontrolu, aby předešel kontrole protikorupčního úřadu z Bruselu. Ústečtí radní nakoupili zdravotní přístroje za cenu značně nadhodnocenou a využili k tomu evropské dotace. A tím je ČR vystavena riziku kontroly bruselského protikorupčního úřadu OLAF - jedná se o půl miliardy kč.(Aktuálně.cz březen 2010)

Švýcarské orgány zmrazily v tamních bankách 700 miliónů švýcarských franků, cca 14 a půl miliardy kč - Mostecká - uhelná. (První zprávy.cz)

Brusel žene ČR k evropskému soudu. Evropská komise žene ČR k evropskému soudu, k vůli výběru transportních letadel CASA, dle jejího prohlášení nedodržela předpisy EU týkající se zadávání veřejných zakázek. Podle komise ČR měla vybrat letadla na základě celoevropského tendru, ale místo toho o zakázce za 132 miliónů eur, tj. 3 a půl miliardy kč  se rozhodlo bez výběrového řízení. (Lidovky říjen 2010).

Ostudná kauza Plzeňské právnické fakulty - (žádné policejní vyšetřování - nic) Prozatím se zkoumá (Mladá fronta dnes listopad 2010 )Univerzita zatím neumí říct co to celé znamená?, Jak řekla profesorka Dvořáková - bude - li poptávka, bude to vyšetřeno, no a poptávka zřejmě není?

Spis STB na muže, který "hlídá" Praze 50 miliard.(Aktuálně.cz 15.1.2011)

Skoro stovka zemí uzavřela s daňovými ráji smlouvy, ale ČR nikoliv - Češi zaspali tvrdí OECD.(Aktuálně.cz)

ČR stále nepodepsala Úmluvu OSN proti korupci..

Proč se velký zločin v ČR netrestá? (Hospodářské noviny HN IHNED 14.6.2010)

Proč si nehlídáme svoji zemi, před korupcí a rozkrádáním??

marie dubanová

12 komentářů:

 1. Anonymní6:16

  Z veřejných zakázek odteče ročně bokem až 60 miliard, přiznává ministr

  Rozhovor 16. ledna 2011 19:29
  PRAHA - Když nedávno ekonom Pavel Kohout oznámil odchod z Národní ekonomické rady vlády, tvrdil, že ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský (VV) nebere vážně připomínky NERV k zákonu o veřejných zakázkách. Ministr jeho kritiku považuje za nedorozumění.
  LN Je systém veřejných zakázek děravý?
  Je děravý. Pokoušíme se ty díry ucpat. V březnu z ministerstva odchází do připomínkového řízení zákon v paragrafovaném znění.

  LN Na veřejné zakázky se ročně vydá 630 miliard korun. Kolik odhadujete, že z těch peněz odteče bokem?
  Teď jsem viděl odhad, myslím, že od Transparency International, sedm až patnáct procent. No, pokud budeme předpokládat, že zmizí do deseti procent, bylo by to 50, 60 miliard.

  LN A nedává taková cifra váhu argumentu levice, že vlastně není třeba tolik šetřit, že by stačilo zastavit krádeže ve veřejných financích?
  Jistěže ano. My se snažíme definovat místa, kde z veřejných zakázek nejvíc teče, a potom je zákonem ošetřit.", řekl ministr - ale až po činu, to není snad dobrý ani jako vtip, nejprve se čeká, co kdo ukradne - a pak to jdeme "ošetřit" zákonem?
  marie dubanová

  OdpovědětVymazat
 2. Anonymní11:15

  Korupce ohrožuje bezpečnost státu..
  Vláda ČR - Boj proti korupci:
  Boj proti korupci je dlouhodobým procesem vyžadujícím spolupráci všech složek veřejné správy, a to v oblasti prevence, zprůhlednění procesů i postihu. Korupční praktiky jsou v řadě případů úzce propojeny s dalšími formami trestné činnosti, a mohou tak přispět k podkopání samotných základů společnosti. Výsledkem může být ztráta důvěry občana v poctivost a nestrannost fungování státních institucí, pokřivení tržních vazeb, ekonomický úpadek, destabilizace státu a další nepříznivé vlivy. Zároveň může korupce ohrožovat bezpečnost státu, a to jak z hlediska vnitřní, tak i vnější bezpečnosti. Řešení problému korupce v České republice je jednou z hlavních priorit vlády.
  marie dubanová

  OdpovědětVymazat
 3. Anonymní11:35

  napsal Petr Holub :
  Postupně se propadáme mezi země, o kterých se ví, že nejsou samy schopny řešit své problémy.

  OdpovědětVymazat
 4. Anonymní7:49

  Korupce v praxi :
  OPRAVA PLOTU KOLEM MINISTERSTVA (je jedno kterého, hlavně že je to v ČECHÁCH.)
  Tři podnikatelé se přihlásí na opravu plotu kolem nejmenovaného Ministerstva. Slovák vezme pásmo, změří délku plotu, všechno načrtne na papír, něco spočítá a praví: "Spravím to za 350 000,- Kč, z toho je 200 000,- Kč materiál, 100 000,- Kč pro zaměstnance a 50 000,- Kč je marže firmy".
  Ukrajinec vezme palici, něco poměří, něco nakreslí, něco vypočítá .... "My eto sdělajem za 250 000,- Kč - to je 150 000,- Kč za materiál, 50 000,- Kč za práci a 50 000,- Kč marže firmy."
  Čech se neobtěžuje žádným měřením, žádný nákres ani výpočty. Přistoupí k úředníkovi a pošeptá mu: "Za 2 250 000,- Kč to uděláme."
  Ministerský úředník na to: "Jak jste došel k tak vysoké sumě ?" Čech na to : "Milion tobě, milion mě a za 250 000,- Kč to objednáme u toho Ukrajince !"
  No, a takhle to v Čechách funguje již drahně let u všech výběrových řízení, zadávaných úplně všemi orgány tohoto státu !!!!!
  Kdo nevěří ať to zkusí nějaký čas ve stavebnictví ČR …
  marie dubanová

  OdpovědětVymazat
 5. Anonymní12:23

  Americký expert Robert Kligaart, pro Hospodářské noviny :

  HN: Co víte o korupci v České republice?
  Stačí se podívat na různé statistiky, abychom si udělali obrázek. V aktuální zprávě Světového ekonomického fóra o konkurenceschopnosti pro rok 2011 jsou Češi 36. ze 139 zemí. Jenže třeba podle tabulek Gallupova institutu věří u vás lidé institucím stejně jako v rozvojových afrických zemích. Dá se propočítat, že kdybyste si nechali váš ekonomický systém, ale adaptovali na něj institucionální vzorec ze Skandinávie, vaší ekonomice by to pomohlo o 50 procent. To jsou ohromná čísla. A korupce v tom hraje nemalou roli.

  HN: Náš potenciál je tedy z poloviny zničen korupcí?
  Pokud si srovnáte různé statistické ukazatele a průzkumy, tak z toho vyplývá, že vaše HDP má možnosti Norska,<>, což možný růst vaší ekonomiky skutečně sráží. Jinými slovy: zatímco váš byznys je ve fázi inovací, instituce se utvářejí, je tam velký nepoměr.
  marie dubanová

  OdpovědětVymazat
 6. Anonymní8:20

  to co se nyní v ČR děje je děs a hrůza
  jsme občané této země a máme právo volat o pomoc a podle Ústavy ČR se obracet na vládu této země, a žádat ji, aby nám laskavě zabezpečila, to na co máme právo - dle čl.1) odst.1), Ústavy ČR - aby ČR, byla - konečně demokratickým a právním státem - založeným na úctě k právům a svobodám člověka - to jsou práva, která nám zaručuje Ústava ČR.. - Máme právo žít ve slušné zemi a nikoliv v zemi prorostlé korupcí!
  dubanová

  OdpovědětVymazat
 7. Anonymní23:05

  Ale tohle, už skutečně přesahuje všechny meze, račte si to přečíst :
  "Faktur bylo hodně, vysvětluje vláda nejasnou cenu „Vondrovy“ zakázky

  Získala firma Promopro za audiovizuální služby a tlumočení při českém předsednictví EU 766, 525 či 496 milionů korun? Zatím to není jasné. Vláda přehazuje zodpovědnost na bývalou administrativu. Zakázka přitom původně byla plánovaná na 85 milionů korun.

  Souhrn nejasností, který k případu sestavily Hospodářské noviny, má deset bodů. Ten první a na pohled nejzásadnější zní:<< Úřad vlády vlastně ani neví, kolik celá zakázka stála.>>>

  Podle trestního oznámení z minulého týdne stály služby společnosti Promopro (zajišťovala audiovizuální techniku a tlumočení při českém předsednictví EU) daňové poplatníky 766 milionů korun. Částka, kterou úředníci odhadovali na celé předsednictví - kolem osmdesáti milionů korun - měla skončit na účtech Promopro ještě před začátkem předsednictví.A k tomu dodává pan Osúch cca - že "ostatně většina zaměstnanců už tady stejně nepracuje. Ti znamená, když někdo něco ukradne, pak stačí, aby dal či dostal výpověď a už není potrestatelný? - co je to tady za strašný "bordel" - to je naprostá ignorance zákonů!dubanová

  OdpovědětVymazat
 8. Anonymní0:23

  jednoduché žití v české kotlince
  "Těch faktur je hodně a lidé, kteří vše měli na starost, už na úřadu dlouho nepracují," říká nyní mluvčí vlády Jan Osúch.
  Zdroj: [http://zpravy.idnes.cz/faktur-bylo-hodne-vysvetl]
  Stačí vybrat si bohatou firmu - vybrat si tam nějaké peníze, pokud možno dost, aby to stálo za to - a poté odejít z podniku, a hle jste - bohatí - nepotrestatelní a nedohledatelní, jak je to v české kotlince jednoduché, že?
  dubanová

  OdpovědětVymazat
 9. Anonymní12:56

  Krásně a beze strachu se žije v české kotlince!!
  je tady skutečně jednoduché žití(ovšem pro toho, kdo se vyzná)pro toho je jednoduché i zbohatnutí.."Těch faktur je opravdu hodně a lidé, kteří vše měli na starost, už na úřadu dlouho nepracují," říká nyní mluvčí vlády Jan Osúch.(tím mínil, mluvčí vlády říci, že těch faktur bylo příliš a nikdo je neuměl sečíst)
  Zdroj: [http://zpravy.idnes.cz/faktur-bylo-hodne-vysvetl]
  Jak se v české kotlince bohatne? : stačí si vybrat movitou firmu - a tam vybrat nějakých pár set miliónů, aby to už stálo za to - a poté odejít z podniku.. A co bude potom ? - budete bohatí - nepotrestatelní a nedohledatelní, jak je to v české kotlince jednoduché, že?,
  A nakonec žádná policie, žádné soudy - ještě Vás "mluvčí" společnosti(jíž jste připravil o stamilióny) omluví - že bylo hodně faktur(a že se to nedalo ani spočítat) a navíc že vy v podniku již dlouho nepracujete - a máte to za sebou!Tak to funguje u nás v čecháčkovsku..
  dubanová

  OdpovědětVymazat
 10. Anonymní23:17

  Někteří z nás nepotřebují svobodu a začínají volat po výhodách totality.
  Korupce a ostatní zlodějny, které se objevují denním tisku - začínají obtěžovat tzv. pravici.A té se začíná evidentně "stýskat" po silné ruce totalitního státu.. Někde jsem si přečetla názor, že :"Média jsou nejdestruktivnější části společnosti. Za totality existovala cenzura. Byla jasná, politická, státem schválená, dnes cenzurují sami novináři"..!
  dubanová

  OdpovědětVymazat
 11. Anonymní1:25

  Pod článek Jiřího Krejčího, že "Média jsou nejdestruktivnější část společnosti", jsem připsala :

  "Za totality existovala cenzura. Byla jasná, politická, státem schválená".
  Konečně rozumná slova a rozumný názor..
  A proto - zákonem či vyhláškou - zrušme noviny, až na jedny, státem schválené a státem řízené - novináře s vlastním názorem do vězení, a bude klid na práci..
  A to je představa demokracie české pravice, či koho?
  <<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<
  a pod tím se objevil komentář, že "komunistka Dubanová, zase nic nepochopila"..
  z čehož vyplývá, že Češi už úplně "zblbli"!

  OdpovědětVymazat
 12. Anonymní4:52

  Ceska republika Úmluvu OSN proti korupci podepsala ale neni stale ratifikovana.

  OdpovědětVymazat