25.10.10

Není lepší nic nedělat?
Měl jsem zajímavý rozhovor se svým synem, který má už mnoho let zdravotní potíže kvůli popáleninám, které si přivodil v mladém věku. Když byl opět hospitalizován v Karlovarské nemocnici, jeho spolubydlícím byl jakýsi mladík. Jak to bývá povídali si o nemocech a ten mladík se mu svěřil, že už má důchod. (Syn si jej nemůže dovolit, nedokázal by z něho uživit rodinu). Mladík se mu svěřil že prý byly velké potíže s tím, vypočítat konečnou cifru, protože nikdy nepracoval a tak nebylo z čeho. Nakonec prý mu dali přes 8.000 Kč a to se mu zdálo málo. Můj syn si vzpomněl na výši mého důchodu, (něco málo přes 6.000 Kč) a bylo mu to divné. Takže nelenil a zeptal se ho, jak mu mohli vypočítat 8.000 Kč když nikdy nedělal? Mladík mu to vysvětlil.To se musel na Úřadu Práce vzít průměr dnešního nejnižšího platu (na Karlovarsku okolo17.000 Kč) a z toho mu to vypočetli. Krása! Jak k tomu ale přijdeme my, co jsme museli celý život dělat a teď nemocní a staří nemáme na nájem, protože máme stále vypočítaný důchod pár let před dnešním průměrem? Opravdu mají přednost ti, co nikdy nepracovali? Kde to jsme? Co takhle zkusit dát dotyčným úředníkům měsíčně šest tisíc? Jak dlouho by s tím vydrželi? Šli by do stávky a vydupali by si to zpět. Kam máme ale jít my senioři?
Ladislav Nykl. - Chodov

2 komentáře:

 1. Anonymní4:06

  Nejenom že by úřednici "šli do stávky", ale ještě by s nimi šli stávkovat odboráři, za penzisty nikdo stávkovat nepůjde.. Co kdybyste chtěl po penzijním úřadě, kam spadáte, vysvětlení - jestli je to opravdu možné? Ale chtělo by to písemný dotaz a v případě, že je to možné, tak že byste poprosil, jestli by Vám vaši penzi - podle tohoto modelu nepřepočítali rovněž?
  dubanová

  OdpovědětVymazat
 2. Anonymní9:41

  Ono se to možná blbě poslouchá, ale příl bych Vám být v kůži některých dnešní třicátníků. Ti na rozdíl od čtyřicátníků nemohli začít ihned po revoluci podnikat, protože jim jaksi bylo patnát a teprve začali studovat střední, zatímco ještě vyškubávali stránky věnované Leninovi a jiným podobným, pro které generace našich dědů po válce tak nadšeně hlasovala. Na rozdíl od nich nedostáváme byty grátis, ani si je nekupujeme za hubičku (tj. sumy okolo 100.000,-CZK) od města, ale reguérně za tržní cenu. K hypotéce s nájmm, bratru za 12.500,- bez záloh na elektřinu a plyn si ještě máme spořit na svůj důchod, vydělat na důchod svých prarodičů a rodičů. Mám tak trochu pocit, jestli toho někdo na naše bedra nenakládá trošku víc, než je zdrávo.... Nezlobte se, ale při tomhle se blbě kouká na valorizaci důchodů, stávky státních zaměstnanců, protesty lékařů. Každý by chtěl víc, ale z čeho ? Kdo na to přijde, ať mi klidně napíše. R.Rumlena varaci ad seznam

  OdpovědětVymazat