5.3.10

Volba nového ředitele ÚSTR — protest

Vážená Rada ÚSTR Praha, v souvislosti s nedávnou volbou nového ředitele ÚSTR se na Vás obracíme jako představitelé vedení KPV ČR s následujícím protestem.

Těsně v době voleb jsme se dověděli, že historik Jiří Pernes se v roce 1988 stal posluchačem Večerní univerzity marxismu — leninismu (VUML), což dotyčný před zvolením nikde neuváděl. Když tento krok již po svém zvolení vysvětloval médiím, vyjádřil se v tom smyslu, že to byl přece zcela nevýznamný počin („prkotina“) a že každý z občanů bývalého Československa nějakým způsobem prostituoval.

Jeho výrok nás pobouřil. Považujeme jej za urážku všech našich občanů, kteří se nenechali komunistickým režimem zlomit a nepřijímali ponižující nabídky a podmínky pro udržení nebo získání kariéry. Nabídka studia VUML byla určena především nomenklaturním pracovníkům, u kterých se předpokládal vyšší stupeň loajality, ne-li dokonce spolupráce s režimem. Jiří Pernes byl údajně k tomuto studiu donucen, ale pravým důvodem byla zřejmě jeho snaha udržet se na vedoucím postu se všemi z toho vyplývajícími výhodami. S absolventy této univerzity mohl režim počítat jako s perspektivními a spolehlivými pracovníky pro další vyšší funkce.

Nás politické vězně, kteří jsme komunistické násilí odmítali i za cenu ztráty svobody nebo výhodného zaměstnání, rovněž uráží, že Jiří Pernes přehlíží nebo dokonce vylučuje existenci nedělnických profesí bez absolvování Večerní univerzity marxismu — leninismu. Udivuje nás také jeho přepjatá obhajoba a zdůrazňování, že se v jeho případě jedná vlastně jen o „prkotinu“.

Z těchto důvodů Vás vážení členové Rady ÚSTR vybízíme, abyste uvážili naše námitky a přehodnotili své důvody pro zvolení historika Jiřího Pernese do tak vysoce postavené a odpovědné funkce ředitele instituce, která pracuje s velmi citlivým a závažným materiálem pro zajištění naší bezpečnosti a ochranu naší demokracie a občanských svobod.

V závěru vyslovujeme důrazný požadavek nové volby hlavy Ústavu pro studium totalitních režimů, který nebyl v žádném případě spjat v minulosti s komunistickým režimem. Současně požadujeme při případné volbě jiného ředitele, aby zájemci podávali a podali pravdivé dokumenty o jejich minulosti v období komunistického režimu.

S pozdravemLeo Žídek, místopředseda KPV ČR, předseda politické komice KPV ČR

Zdeněk Kovařík, místopředseda KPV ČR

Ing. František Šedivý, místopředseda KPV ČR

RNDr. Hubert Procházka, místopředseda KPV ČR

http://www.kpv-cr.cz/?nid=494

3 komentáře:

 1. Jak se likviduje ústav

  Jak se likviduje instituce? Jsou tu zkušenosti z šedesátých let, kdy bolševismus už škobrtal, ale pořád se ještě držel. Dnes škobrtá demokracie, ale taky se pořád ještě jakž takž drží. Společné je jedno: čas od času vznikají nepohodlné instituce, které se snaží vklínit do škvíry svobody, jež se náhle vytvořila nebo ještě zbývá. Podstatné je, že si troufnou i na celebrity nebo kamarády celebrit.

  Jsme tedy zase ve stavu, kdy se politické likvidaci institucí nedá zabránit. To neznamená, že se nedá dělat nic. Je zapotřebí, aby ti, kteří se tak či onak identifikovali s dosavadní podobou instituce, nečekali, až je buď vykopou nebo se zprasí, a sami co nejrychleji a nejrázněji odešli. Instituce se nezachrání, ale bude zcela jasné, o co jde. Cele:
  http://bohumildolezal.lidovky.cz/texty/rs2295.html

  OdpovědětVymazat
 2. Anonymní8:17

  Copak tady nejsou slušný lidi, vždyť za těch 20 let naší zelené demokracie, vyrostla a vystudovala další generace. Kde jsou slušný lidi, kteří nebyli v komunistické straně či v STB, nebo tady není nikdo kdo "nevystudoval" ani večerní univerzitu marx-leninismu - pravděpodobně nikoliv. Ale spíše to vypadá jako záměr. Jak může nějaká "komis" vybrat někoho kdo má všechna tato "stigmata" komunismu a posadí jej, ausgerechnet do křesla ředitele "Ústavu pro studium komunismu", či jak tomu říkají, vždyť to je výsměch - slušným lidem do "ksichtu". A celá slavná disidentka Petruška, by se měla jít "vycpat" i s jejím "disidentsvím"!
  dubanová

  OdpovědětVymazat
 3. Anonymní8:47

  Divím se, že se disidentka Petruška neozvala a nevysvětlila nám - proč měla takové nutkání - posadit do čela ústavu pro výzkum komunismu, ausgerechnet člověka, který je podezřelý, že byl v STB, který studoval VUML a to jen proto, aby se měl za socializmu líp, proč si myslela že se nám to všem bude líbit a že všichni jí budeme tleskat?
  dubanová

  OdpovědětVymazat