22.10.09

Benešovy dekrety - československé trauma a plíseň dnešní Evropy

Dalo se čekat, že Klausova úporná snaha zasmradit Evropu hnilobný modérem Benešových dekretů nezůstane dlouho stranou pozornosti dalších východních mocnářů, jimž uměle přiživované strachy totalitou zdegenerovaného regionálního obyvatelstva ze sjednocené Evropy hrají do politických karet. Jako první se o víkendu ozval slovenský premiér Fico, poctivý komunista a statečný bojovník proti údajné snaze rozpínavých Maďarů uchvátit líbeznou podtatranskou republiku. Jestliže jasnozřivý český tatíček věští sudeťácké nebezpečí a tolik se obává prolomení vyháněcích výnosů dvojnásobného československého vlastizrádce, že kvůli tomu neváhá být pro smích celému kontinentu, já jeho hrdinné obraně národních zájmů nebudu nečinně přihlížet, pravil v neděli. Ještě by si můj ohrožený lid mohl myslet, že na slovenský zájem kašlu, a v blížících se všeobecných volbách by hlasoval pro Slotovy nacisty. Koneckonců jsme s Čehúny žili tři čtvrtě století ve společném státě, tak co.
No bodejť. Když jde o udržení moci, hodí se kdejaké svinstvo a přestává být důležité, co platilo ještě včera. Dokud Klaus nevytáhl z maršálské torny bubáka sudetské pomsty za dekretovanou loupež, bylo Slovensko signatářem Lisabonské smlouvy bez nároků na jakékoli extrabuřty. Teď ale, když pražský advokát ruského zájmu otevřel Slovákům oči, dožadují se i oni výjimek z krajně podezřelého dokumentu, v němž náhle spatřují ohrožení své teprve šestnáctileté suverenity. »My jsme neviděli žádný problém v době ratifikace s Benešovými dekrety. Když ale český prezident Václav Klaus toto téma nadnesl, je třeba věnovat mu pozornost a sledovat, jak bude znít výjimka z Listiny základních práv EU, pokud si ji Češi vyjednají, «prohlásil v České televizi slovenský předseda vlády. Podle mnohých pozorovatelů východních tanečků kolem schvalování lisabonských pravidel pro fungování společného evropského domu může být dodatečný slovenský truc pouhým začátkem tzv. dominového efektu, kdy i ostatní všelijak traumatizovaní unijní nováčci začnou zpětně uplatňovat své nároky na výjimky a výjimky z výjimek, až se nakonec stane skutkem obávaná vícerychlostní Evropa, což teprve v řadách sedmadvacítky rozpoutá vlnu vášní a řevnivostí, tedy přesně to, co je smyslem snažení Václava Klause, komunistických záškodníků a jejich společných přátel z natěšeného již Kremlu. Snad abychom si znovu připomněli, co to vlastně je, ty nepostradatelné Benešovy dekrety, když je kolem nich ještě po čtyřiašedesáti letech od skončení druhé světové války východně od vyspělé Evropy tolik kraválu. Některé znamenaly sice dnes již sporné, ale přece jen jakés také svýchodisko z těsně poválečného chaosu. Ty však, které nejvíc leží na srdci protibruselskému šermíři Václavu Klausovi a ostatním hrobníkům skutečného evropského zájmu, jsou ostudným pomníkem časů, kdy dávno odsouzený princip kolektivní viny semlel dohromady viníky a jejich bezmocné, ničím se neprovinivší oběti. Proto je nevýslovně cynické,sprosté a hanebné klást k tomu pomníku postkomunistické květy zla, zalévat je a doufat, že se snad ještě někdy vrátí vyhnanecké pochody smrti jako pomsta za nežádoucí národnost. Jsem si vědom tvrdosti svých slov, ale právě tyhle hrůzy vědomě či nevědomky křísí političtí profesionálové dneška, aby se nějak domohli vlastní nepřehlédnutelnosti v soukromém mocenském zájmu. Budiž modernímEvropanům přičteno k dobru, že na ten průhledný trik (zatím) odmítají slyšet, vědomi si historického faktu, že starý kontinent neomládl pěstováním dávných nevraživostí dnešních pilířů Evropské unie (a že důvodů k tomu bylo nepočítaně), nýbrž naopak usmířením Britů a Francouzů s Němci a Italy a všech mezi sebou navzájem. To jenom sotva se z nánosů totalitního bezpráví vylíhnuvší nedávní sovětští otroci si léčí své mindráky malosti tím, že vyhrabávají z hrobů páchnoucí mršiny a chtějí se předvádět světu jako nálezci pokladu jedině použitelné, skrz naskrz spravedlivé, svobodné, suverénní a co já vím jaké ještě demokracie.
Benešovy vyháněcí dekrety jsou zdechlina obdivuhodně trvanlivá a mrchožroutům Klausova formátu libě vonící i v době, kdy si nad ní civilizovaná Evropa štítivě zacpává nos. Přesto i ona časem shnije do podoby humusu, dost možná že za další půlstoletí použitelného k přihnojování evropské vzájemnosti. To ale nic nemění na povinnosti současníků nejen rázně odmítnout všechny pokusy o kříšení vyháněcích včerejšků, nýbrž navíc udělat všechno pro to, aby tlení Benešových dekretů netrvalo tak nestydatě dlouho. Nepodsouvám Klausovi záměr někoho odněkud v budoucnu vyhánět po Benešově vzoru, úplně mi stačí, že vyháněcí výnosy fungují jako roznětka atomizace Evropy na svárlivé regiony, kteráž to skrumáž donkichotů nemá šanci efektivně čelit hrozbě zániku západní civilizace rukou východních projektantů svaté války, s nimiž si tak dobře rozumějí všechny diktátorské režimy, ruský a čínský z nich ovšemže nevyjímaje. Mám sice vyvinutý smysl pro šprým a historický paradox, nicméně mi k dokonalosti v tomto směru chybí představa, že by Masarykův nástupce, který svou vlast zradil už dvakrát, pohřbil její existenční zájem, tentokrát ze záhrobí a s Klausovým přičiněním, ještě potřetí.
Petr Zavoral

1 komentář:

 1. Demonstration in support of the Czech Constitution

  Organised by: Bad Luck, He Has No Mandate!

  Date: 26 October 2009
  Time: 4.30 – 5.15
  Place: Prague, in front of the Office of the Government (nábřeží Edvarda Beneše 4)

  Demonstration in support of the Czech Constitution
  We want to appeal to the Czech government to not let itself be blackmailed by Václav Klaus and not give in to his demands. To press him into signing forthwith the Lisbon Treaty, in its original form, as approved by the Czech Parliament, once the ruling has been made by the Constitutional Court. To no longer negotiate with Klaus, and to ignore his demands. Should the government fail to do so and agree to his demands, the Czech Constitution would be rendered a meaningless scrap of paper. Hence, it would make no sense to have it, read or quote from it.


  Outline of the protest action:

  We therefore intend to tear up the Constitution in front of the Office of the Government. We will hand over the scraps of the Constitution to the available government representatives so that the Czech government finally realises what they would be doing should they give in to Klaus’s demands.

  The event is being prepared. Tell your friends and family, acquaintances and strangers!

  Contact: Otakar van Gemund - email: otakarvangemund@seznam.cz, tel: 608 973 196

  KLAUS ISN’T JUST AN EMBARASSMENT, HE’S A DANGER TOO!

  OdpovědětVymazat