13.5.09


Prezident aktivista

Pro mezinárodní postavení České republiky je podstatný jeden základní fakt: dvoukomorový zastupitelský sbor schválil Lisabonskou smlouvu. Tečka. V demokratickém světě má hlas zákonodárného sboru ten největší význam. V dějinách bylo prolito mnoho krve, aby to tak bylo. Je to tak a dělejme vše pro to, aby to tak zůstalo.
Prezident Václav Klaus jednal se senátory Jiřím Oberfalzerem, Jiřím Pospíšilem a Petrem Pakostou o zdržovací taktice. Je to stejný princip, jako když skupinka ekoteroristů skoupí proužky parcely v ose dálnice, aby ve jménu svého božstva způsobila - v důsledcích - mnohamiliardové škody, které pak zaplatí daňoví poplatníci. Říká se tomu "aktivismus".
Cely clanek zde

1 komentář:

 1. Anonymní4:07

  PRAHA 13. května 2009 | 12:40
  Ostudou by podle amerického listu The New York Times mohl skončit klíčový červnový summit Evropské unie. Prý by k ní došlo, pokud by setkání, na němž se má zachraňovat lisabonská smlouva, vedl "vzpurný" prezident Václav Klaus, jeden z nejzarytějších odpůrců dokumentu. Nový šéf české diplomacie tvrdí, že si Praha ve zbytku předsednictví chce napravit pověst.

  Rozhodnutí o tom, kdo na vrcholné schůzce českou delegaci povede, ještě nepadlo. Z prohlášení premiéra Jana Fischera vyplynulo, že Klaus o účast na summitu stojí a stál o ni ještě za působení bývalého premiéra Mirka Topolánka.

  Cílem přechodné vlády Jana Fischera je prý napravit pověst, které české předsednictví EU utrpělo kvůli turbulencím na domácí politické scéně. V rozhovoru pro německý deník Süddeutsche Zeitung to naznačil ministr zahraničí Jan Kohout. Šéf české diplomacie připustil, že změna vlády v Praze obrazu České republiky v Evropské unii "jistě nepomohla", ujistil ale, že Evropskou unii nyní neřídí autopilot. "V kokpitu sedí piloti, kteří vědí, kam letí a umí číst v mapě. A vzadu nesedí žádní pasivní pasažéři, ale 27 členských států, které předsednictví pomáhají," rozvedl Kohout přirovnání.


  Pokud by se v červnu do Bruselu vydal Klaus, hrozí, že Evropskou unii čeká chaotické završení českého předsednictví, které mnozí považují za nejhorší v poslední době, píše The New York Times. Po pádu Topolánkova kabinetu, jež se dopustil řady přehmatů, je vedení Evropské unie za nynější ekonomické krize oslabené, připomíná list.

  Podle diplomatů, na něž se deník odvolává, existují plány, jak na červnovém summitu zmatku zabránit. Jeden scénář předvídá, že politici by se ohledně lisabonské smlouvy dohodli soukromě ještě před začátkem schůzky. Druhou možností by bylo zajistit, aby v případě Klausově účasti na summitu přijel i Fischer a byl to on, kdo povede jednání.

  Záchrana lisabonské smlouvy bude zřejmě hlavním tématem červnového summitu sedmadvacítky. Voliči v Irsku před necelým rokem tento dokument, který má reformovat působení rozšířené EU, v referendu zamítli. Na summitu by se proto mělo jednat o určitých ústupcích Irsku před tamním druhým referendem. Irové by měli jít o smlouvě znovu hlasovat letos na podzim.

  Své obavy, že Klaus povede červnový summit vyjádřil i francouzský Le Figaro. Podle provládního listu se Česko stále nevypořádalo se svými euroskeptiky - Klaus, který se "představuje jako evropský disident, trvá na tom, že bude summitu předsedat". "Tato hypotéza vyvolává chvění v Praze, kde se obávají rány z milosti českému předsednictví, které ochrnulo v půli cesty pádem premiéra Topolánka," napsal le Figaro.

  OdpovědětVymazat