23.4.09

Nastává zlatý věk »starých struktur«

Zmoudřelý komunista Fischer minulý týden celkem snadno a rychle sesmolil údržbářskou vládu, přesně podle pokynů pánů iParoubka, Topolánka a Bursíka. Vyloučíme-li možnost, že tu ministerskou sestavu »nezávislých« odborníků odmítne jmenovat tatíček Klaus, kterému jde hlavně o to, aby nevládla ODS, můžeme se už směle začít kochat
jednotlivými machry, jak nám je představily sdělovací prostředky. Bude to snadné, protože o naprosté většině údržbářů slyšíme poprvé. Ale budiž, o to víc se alespoň můžeme soustředit na provizorní vedení české diplomacie, jež si zasluhuje zvýšenou pozornost hned z několika důvodů. Zaprvé Česko pořád ještě předsedá Radě Evropy, byť to tak zvenčí už nevypadá, zadruhé je resort zahraničí odjakživa jednou z klíčových součástí jakéhokoli vládního kabinetu. Do třetice pak z Černínského paláce právě odcházejí dvě mimořádné osobnosti, které byly skutečnou ozdobou svržené středopravé vlády: Karel Schwarzenberg a Alexandr Vondra. Kdyby tito dva zasloužilí mužové byli tuctovými státními úředníky, možná by nebyl tak truchlivý pohled na figury, které nastupují na jejich místa. Jak už je v kraji zvykem, pánové Kohout a Fülle jsou jeden jako druhý někdejší normalizační komunisté, a to ne ledajací. Oba svou »nezávislou odbornost« získali v 80. letech minulého století v elitním Moskevském institutu mezinárodních vztahů (MGIMO), což byla líheň specialistů na vedení studené války v kremelském zájmu. Kdo už pozapomněl, jak vypadala sovětská propaganda v době, kdy ji pilně vstřebávali soudruzi Fülle a Kohout, může si osvěžit paměť každý den před 19. hodinou na ČT 24: mírumilovný lid pokrokového komunistického Východu se musí spojit se západním proletariátem a usilovat o zničení imperialistů a válečných štváčů. S takovou kvalifikací se budoucí vicepremiér Fülle po odhození rudého fráčku prodral až na post českého velvyslance ve Velké Británii(!), posléze byl dokonce naším velvyslancem při NATO(!!). Inu, čo bolo, bolo, terazky už odbornost vyfutrovaná dobrozdáním z MGIMO věru nevynáší. Hlavně by se o minulosti tohoto bezpáteřního kariéristy nemělo mluvit. A když už si šťourové nedají pokoj, tož nelze jinak než použít třeba i drzou lež. Ta komunistická klukovina byl omyl způsobený mladickou nerozvážností, říká Fülle. Do KSČ ho naverbovali už na gymnáziu, on však nikdy nebyl sběračem funkcí. A vůbec: v
jedenaosmdesátém prý odjel studovat do Moskvy proto, aby podpořil slavnou sovětskou perestrojku. Nijak mu nevadí, že ze sebe dělá vola a z nás jakbysmet. V té době vládla v říši zla ještě tuhá brežněvská diktatura, o niž se opírali i Husákovi stalinisté a jejich teror
namířený proti disentu. Jméno reformátora Gorbačova se ve světě stalo hitem až o pět let později, kdy do zločinné státostrany vstoupil soudruh Kohout. Ani on se však tím statečným činem nikterak nechlubí, naopak kde může, tam ho zatluče.

Dneska už je to jedno, neboť co má být po čtvrt století komu do toho, co jsou zač dovední kariéristé bez bázně a hany, o nichž panuje politická shoda, že bez nich by země česká nepřežila do (mimo)řádných parlamentních voleb. Vždyť Štefan Fülle i Jan Kohout za sebou mají ty nejpřísnější bezpečnostní prověrky, jaké si lze představit, těší se bezmezné důvěře loutkářů napříč politickým spektrem. Dokonce i pánové Vondra a Schwarzenberg o nich hovoří jako o schopných profesionálech. Navíc to nejsou první nenahraditelní diplomaté s bolševickým flekem na smokingu, kteří na nás budou shlížet z nejvyšších pater Černínského paláce. Přežili jsme exkomunisty Dienstbiera i Šedivého, ba i
někdejšího estébáckého donašeče Kato Kavana jsme museli překousnout, proč si kazit náladu kvůli dvěma bývalým posluchačům studenoválečnického institutu, jestliže jeho absolutorium není posametovými zpravodajci hodnoceno jako bezpečnostní riziko. V čem by tedy měl být nějaký problém? Problém je v tom, že jsou-li už rozhádaní demokraticky zvolení politici dotlačeni do situace, kdy se chtě nechtě musejí shodnout na krizové vládní sestavě, automaticky vytahují z klobouku všelijaké prostituty, od nichž lze očekávat, že vyhoví každému přání; profíky, jimž nesejde na tom, čí ústa aktuální zadání vysloví. Jako kdyby pod Řípem vymřeli čestní lidé pevného názoru a čistých mravních zásad, jimž patří největší zásluhy o znovunabytí svobody po revolučním listopadu 1989. V Sašovi Vondrovi odchází z vedení důležitého českého ministerstva poslední zasloužilý disident, v Karlu Schwarzenbergovi mezinárodně uznávaná morální autorita, šlechtic každým coulem, kterého nám mohl závidět (a také záviděl) celý civilizovaný svět. Roduvěrný komunista Fischer oba muže nahradil sobě rovnými brachy, jež mu pro klid v české posttotaliní rodině podstrčili oranžovomodrozelení zájemci o pětiměsíční klid na špinavou práci. Zlatým hřebem jejich letních aktivit budou říjnové volby, po nichž nejspíš znovu zjistíme,
že bez komunismem odkojených mistrů švindlu to v české kotlině nepůjde. A tak pořád dokola, až mezi rovnějšími nebude vidu ani slechu po nikom, kdo by si bláhově představoval, že voliče lze získat i jinak než planými sliby, převlékáním kabátů a mistrovstvím podrazu. Půvabné na tom je, že to všichni víme, a přece se chováme jako ta boží hovada, která poslušně klopýtají za voňavým soustem, jež jim libovolný chytrák
nastrčí před čenich. Užijme si to, milí Čechové. Nikoliv Fischerové a ostatní bývalí slouhové rudé totality, ale my sami si můžeme za to, že jsme ještě nerozpoznali, že nadobro končí éra disidentů a nastává zlatý věk všeho schopných křiváků, kariéristických vypočítavců a vůbec veškerých specialistů na léčbu posttotalitního stáda z legračního posametového přeludu definitivního vítězství pravdy a lásky.

Petr Zavoral

11 komentářů:

 1. Anonymní10:51

  Napsal jste, pane Zavorale, že :"nadobro končí éra disidentů a nastává zlatý věk všeho schopných křiváků, kariéristických vypočítavců a vůbec veškerých specialistů na léčbu posttotalitního stáda z legračního posametového přeludu definitivního vítězství pravdy a lásky"!..

  A obávám se, že nyní nám dokonce hrozí to, že v listopadu, namísto oslav dvacátého výročí "pádu" komunistů - budeme "oslavovat" vítězný návrat komunistů do vlády - po 20 letech! A to je bohužel velice reálná hrozba, za kterou - můžeme poděkovat především své lhostejnosti - a pak samozřejmě opozici, která nám za asistence hlavy ČR v čele, předvedla krásný - přímo čítankový "politický převrat".. Že se tak stalo právě v době největší světové finanční krize, od 30 let a v době českého předsednictví EU, to mohla být náhoda, ale - že "padla středopravá vláda" týden před návštěvou nejmocnějšího muže světa - to už určitě náhoda nebyla!..

  Při "padání" vlády - pronesl V.K. jen tak "do vzduchu" zvláštní větu, řekl - že se : nebude jednat "o zvrat polistopadového vývoje " - co tím vlastně prezident mínil - na to se jej nikdo nezeptal !
  dubanová

  OdpovědětVymazat
 2. Anonymní12:09

  Paní Dubanová, napsala jste "pronesl V.K. jen tak "do vzduchu" zvláštní větu, řekl - že se : nebude jednat "o zvrat polistopadového vývoje " - co tím vlastně prezident mínil - na to se jej nikdo nezeptal !"

  Ano, podvědomí je pěkné svinstvo! A zná to každý! Občas člověka donutí k tomu, aby mu z úst nechtěně vyklouzlo něco, co silně potlačuje, aby se nedostalo ven! A to je to, co se v tomto výroku pravě s dnešní konfrontací společenského dění stalo a co se děje!

  Zcela s vámi souhlasím, že se nad tímto výrokem znepokojeně pozastavujete a vyzvedáváte jej a odvozujete od něj neblahé zítřky.

  A to proto, že je stále viditelnější, kam se sune celý společenský a hlavně politický život české společnosti.

  A souhlasim s vámi i v tom, že je to neblahé údobí, celé po dvacet let. Odpovědnost má celá politická scéna po celých dvacet let. Už si nepamatuji, kdo z minulých politiků snad v zoufalství prohlasil, že v ČR je normální, že lež se stala pracovním nástrojem!

  Je i viditelné, kteři novináři a které pořady postupně odcházeli z medií. A taktéž je zdokumentovatelné, jaké typy lidí v převážné většině se dostávaly a dostávají do politiky a které typy naopak byly a jsou vypuzovány či lámány a jakými prostředky.

  Svět politiky a nepolitikyneprorostl, ale oddělil se. Nebo lépe, zůstal oddělený jak to bylo i za komunismu! Řekněme to srozumitelněji, než nově vnesenými pojmy postkomunismu v CR, tedy slovo nepolitika nahraďme slovem ti mimo vrcholnou politiku byli od sebe umele a tim i potlacenim rozvoje demokracie ve spolecnosti od sebe odriznuti. Ne z vůle lidu, ale z vůle lidí nečistého charakteru.

  Stále je tu udržovaný stav vládnoucich a ovladanych! Z tohoto tedy vyplývá jedno konstatování. V parlamentu až na vzácné výjímky tu nejsou zástupci lidu, ale svět české politiky se stal světem sám o sobě a žije jiným životem, než by mělo být. Tedy politika neslouží lidu, ale sama sobě. To není demokracie, to je stále dvojí svět. Jak už jsem napsal. Svět vládnoucích a svět ovládaných. A v době krize se to obnažuje na holou kost!

  Tedy pro všechny, co toto čtou a budou číst položím jednu základní otázku, která je běžná v tzv. západní evropské cizině.

  Je služba ve státních a zastupitelských orgánech a institucích službou občanům, nebo je to svět vrchnosti?

  A u této otevřené otázky skončím. A to proto, že ta otázka je nanejvíše aktuální!

  OdpovědětVymazat
 3. Anonymní12:41

  Teprve nyni se plne ukazuje, proc neni pro celniho politika Vacla Klause prijatelna a rade jeho nazorove blízkych Evropska smlouva!!!

  A proc nehodla podepsat zakon proti disktiminaci!!!

  Jak se to velmi pekne cele zviditelnuje!

  Jako z mlhy k nam vystupuje prava podstata tohoto "1" muze ceske politiky!

  Pro demokrata hrozivy pohled! Skutecneho demokrata!

  OdpovědětVymazat
 4. Anonymní12:54

  Mám za to, že novou učebnicově výchovnou nasobilku režiséři naší současnosti čerpali z díla George Orwella.

  Zmocnili se této vize a naplno ji realizují v postkomunismu!

  Kdo by chtěl v češtině si doplnit vzdělání a podívat se do kuchyně našich politických "osvoboditelů", pak ať čerpá odsud:
  http://www.odaha.com/georgeorwell.php

  Vopicka Pepek

  OdpovědětVymazat
 5. Anonymní3:55

  Klaus naznačil, že by byl raději, kdyby byl seznam ministrů už hotov. "Jsem přesvědčen, že ta vláda musí být jmenována rychle, protože všichni vidíme, že vláda bez mandátu prostě svou funkci normálně vykonávat nemůže a naše země určitě zcela fungující vládu potřebuje," řekl. - je ten člověk vůbec normální? - nejprve vládu "zlikviduje" a pak si stěžuje, že nemáme vládu! Proč se jeho "podivným jednáním" nezabývá Senát? - kromě toho, že V.K. naši zemi poškozuje - vykonává ještě nějakou činnost?
  marie

  OdpovědětVymazat
 6. Anonymní3:58

  Ono mu nestačí, že "shodil" vládu, on ve svém "konání" šťastně a vesele pokračuje, ještě bude "šťourat" a znervózňovat toho Fischera, jemu to zřejmě ještě nestačí, co udělal, přemýšlí - že udělá ještě nějaký další malér!
  marie

  OdpovědětVymazat
 7. Anonymní19:55

  Paní Marie, dava tim jen důkaz o tom, že v jeho chování není nic náhoda. Vše je promyšleno jeho "týmem" a je tu jasný "tah na branku"! Prostě potřebuje velké koště na ODS! To je jeho záměr. Kdo jej neposlouchá a to na slovo, Paroubek by to měl vedět také, má smůlu. Už to tolikrat za svoji politickou dráhu dokázal, předvedl! Zapoměli jsme už, jak jej charakterizovali jeho vládni partneři? Jak se prezentoval v novackem Kotli? Jak o něm i někteří v té době psali novináři? Jako o neurvalém diktatorovi. Pak to přešlo do označování narcista.

  OdpovědětVymazat
 8. Anonymní23:58

  Pro "tohle" - padla vláda M.Topolánka, aby mohle TENHLE ??? usednout do křesla předsedy EU rady a "machrovat" tam : "

  Klaus si během května užije role předsedy unijních summitů
  Se slabou Fischerovou vládou za zády zažije příští měsíc prezident Václav Klaus svůj zřejmě vrcholný okamžik v čele půlročního českého předsednictví v EU: během čtyř květnových týdnů bude totiž předsedat hned čtyřem vrcholným unijním schůzkázkám..

  První z nich, jak v pátek potvrdil Hrad!!!!!!, bude summit EU–Japonsko 4. května v Praze. Na něj naváže vrcholná unijní schůzka s novým ekonomickým gigantem – Čínou. Jak uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová, tento summit je plánován na 20. květen rovněž do české metropole.

  Poté zamíří český prezident v roli reprezentanta předsedající unijní země na Dálný východ, kde se 21. a 22. května uskuteční vrcholné setkání EU–Rusko v Chabarovsku. Na tuto schůzku naváže jednání v Soulu, kde Klaus povede 23. května summit EU–Jižní Korea zaměřený na ekonomické otázky.
  „Jen abnormální situace v Česku znamená, že to bude prezident,“ komentoval tento týden premiér Mirek Topolánek fakt, že unijní summit s Jižní Koreou (a nejen ten) povede hlava státu, a nikoliv předseda vlády.

  Fischerova vláda bude začínat

  Klaus bude mít přitom celkem volné ruce, protože nová úřednická vláda Jana Fischera se bude teprve zapracovávat. Nového premiéra chce sice Klaus pozvat na oběd v rámci vrcholné schůzky s Japonci, není však jasné, zda stejné gesto učiní i při summitu s Číňany.

  Topolánek naposledy zasáhne do unijního dění v sérii sice vrcholných, ale méně významných schůzek, jež ve dnech 6. až 8. května přivedou do Prahy nejvyšší představitele Kanady, šesti východoevropských států a také zástupce zemí tzv. jižního koridoru. Jde o Turecko a státy ve Střední Asii, na Kavkaze a na Balkáně, přes něž by měly jít energovody obcházející Rusko. Vzápětí – 9. května – Topolánkova vláda končí.

  OdpovědětVymazat
 9. Anonymní9:02

  z Blogu v Respektu s názvem :" Pohůnek Jakl a prostá Holubová ve sporu o hrad", jsem si dovolila odcitovat :
  "Přeji si okamžitý konec Václava Klause jako politika, přeji si pojmenování jeho podílu na vytunelování země a pošlapání občanských, kulturních a envirnomentálních pravidel začátkem devadesátých let, přeji si nalezení temných vazeb někdejšího prognostika na Moskvu a vůbec nejvíce si přeji, abych se tím samolibým monarchou už nikdy nemusel zabývat. Nepřeji však podobné prostředky, jaké volili umělci v případě sporu Jakl - Holubová, když z Klausova tajemníka udělali bezpáteřního přisluhovače. Dopřejme každému tolik svobody v jeho názoru, jako jí požadujeme pro sebe"..
  Domnívám se, že paní Holubová zaslouží spíše obdiv, protože kromě ní, si ještě nikdo nedovolil říci, že "král je nahý"! a že to bylo prostřednictvím "králova" tajemníka - no to už je halt vis major - "král" herečce neposkytl prostor, aby mu sdělila názor svůj, a tím skoro názor obecný....

  OdpovědětVymazat
 10. Anonymní15:03

  vlada mirka padla, fisher si vybral tri, na kterych se nedohodl s predstaviteli stran a zase se bude dal pokracovat v saskovani celemu svetu pro smich -eva

  OdpovědětVymazat
 11. Anonymní4:07

  Bohužel, s velkou většinou z toho, co píše pan Zavoral, nelze než souhlasit. Měl jsem tu "čest" poznat pana Fülleho v době, než odešel studovat do Moskvy - byl na svůj mladý věk neuvěřitelně bezskrupulózní a bezpáteřný, takovým, řekl bych, až naivně přímočarým způsobem. Nepředpokládám, že během studií v Moskvě došlo v jeho charakteru k jakémukoli zvratu k lepšímu, patrně se jen trochu zbavil oné naivní přímočarosti. Je to opravdu smutné vidět, že stále více lidem právě tohoto typu v našich státních strukturách "kvete pšenka".

  OdpovědětVymazat