28.3.09

Topolánek si za svůj úděl může sám: podporou Klause v prezidentských volbách

Hned první den po pádu vlády se ukázalo, že tato politická krize uprostřed českého předsednictví EU je ještě celkem snesitelná pohroma v porovnání s těmi, které budou následovat. Začalo to tím, že z hradních kuloárů prosákla informace, že tatíček Klaus vůbec nemá v úmyslu dát Mirkovi Topolánkovi další šanci na sestavení nového kabinetu, jak se premiér do té chvíle domníval, nýbrž že zcela jinak naloží s otěžemi mocenské libovůle, jež mu vtiskl do dlaní úterní podvečer. Jak? Možností je nepřeberně, několikaměsíčním bezvládím počínaje a jmenováním poslušné úřednické vlády konče.
Když ta zvěst doputovala k uchu svrženého ministerského předsedy, děly se věci. Topolánek, asiže už pochopil, že je v situaci, kdy nemá smysl brát si servítky, na Klause zaútočil s nebývalou otevřeností. Bez ostychu ho obvinil z účasti na spiknutí »osy zla« Tlustý-Bém-Paroubek, jejímž úkolem bylo zabránit ratifikaci Lisabonské smlouvy, upevnění české pozice v tzv. bruselských strukturách a v neposlední řadě i zvrátit rostoucí popularitu ODS v očích nelevicové veřejnosti. »O roli Tlustého, Pavla Béma a Václava Klause v této hře od minulého podzimu snad nikdo nepochybuje,« pravil ve středu večer v rozhovoru pro Český rozhlas. Tamtéž již dříve naznačil, že pád jeho vlády Bém i Klaus náležitě oslavili. »Slavilo se na Mariánském náměstí na magistrátu, slavilo se na Pražském hradě - dneska do půl druhé do rána, jsem slyšel, slavilo se podle mě v Kremlu a na ruské ambasádě a možná se trochu slavilo v Lidovém domě, ale to míň, dozvěděli se občané z úst muže, který se ještě před rokem bil jako lev za Klausovo znovuzvolení hlavou státu. Nabízí se tudíž otázka: Je pan Topolánek tak mizerný politik, že v únoru 2008 netušil, čeho všeho je schopen ješitný, vší moci chtivý a chorobně mstivý stařec, jemuž pomáhá na Hrad? V tom případě si zaslouží upřímné politování. Neboť co on nedokázal vyčíst z prezidentových dílčích skutků, bylo dobře čitelné kdejakému majiteli obyčejného selského rozumu, moji nepatrnost z toho houfu Klausových kritiků nevyjímaje.
Rok po ostudné prezidentské volbě, v níž triumfovali kromě slepých topolánkovců především komunistický Richelieu Šlouf, hradní intrikán Weigl a odesilatelé mafiánských obálek se zlomenými tužkami, kulkami a nábojnicemi, se najednou dovídáme, čí vlastně je Klaus tatíček. Dovídáme se to od prezidentovým podrazáctvím potrefeného (ex)premiéra ve chvíli, kdy se cítí být smeten z politického výsluní předvídatelnou zradou klubka zmijí, jež si hřál na prsou ke své zkáze. Po 24. březnu se urodilo nebývalé množství mediálních rozumbradů, kteří »falešnému a prázdnému Topolovi« předkládají soupisy hříchů, jimiž přispěl ke svému politickému funusu. Je to rozmanitá munice, která nabíjela kanóny mafiánů Paroubka, Šloufa, Tlustého, Béma, Klause a dalších: čunkiáda, s ní spojené »kauzy« Vesecká, Morava a Cepl junior, neuvěřitelně slaboduchá dalíkovština ve věci ochrany koalici užitečného přeběhlíka Wolfa před sdělovacími prostředky ... těžko se dopočítat selhání, která ve svém součtu zafungovala jako klacek na muže, který se ve skutečnosti nejvíc provinil tím, že se vzepřel Klausově vůli. Stokrát ano: Ledačeho může Topolánek litovat, nejvíc však toho, že v Klausovi nerozpoznal všeho schopného darebáka ochotného kdykoliv zakroutit krkem nejen jemu, ale i všemu pozitivnímu, nač se postkomunistické Česko zmohlo za uplynulých 20 let.
Za zvláštní pozornost stojí premiérova zmínka o slavnostní náladě, která po vyslovení nedůvěry jeho vládě zavládla v Kremlu a na ruské ambasádě. Že by i Topolánkovi konečně došlo, v čím velmocenském zájmu Klaus funguje jako důsledný rozbíječ české pravice a opatrný nahrávač tu Filipovým stalinistům, tu zase Paroubkovým neonormalizátorům? Dobrý Bože, vždyť o souvislosti mezi tatíčkovou nevraživostí vůči »odcizené« modré partaji a jeho slabostí pro rudooranžovou levici si už štěbetají i vrabci na střechách. Jenom se to štěbetání nedá dokázat, neboť si těsně polistopadové občansky fórové bratrstvo pravdy a lásky dalo náramně záležet na tom, aby měl sametový ministr vnitra Sacher, zasloužilý estébák, dost času na zpopelnění přísně tajných archivů Státní bezpečnosti, v nichž by se možná našlo vysvětlení, kde se zčistajasna vzal Václav Klaus mezi disidentskou elitou a kým byl pověřen dirigovat vekslácký postkomunismus tak, aby tržní kapitalismus znechutil dostatečné procento české veřejnosti.
Kdoví, třeba je zákeřná poprava Topolánkovy reformní vlády důkazem, že Klaus zadání svých východních bratří plní na výtečnou. Nebo to také může být jinak. Každopádně však platí, že nářky ministerského předsedy na hradní nevděk je třeba doplnit strohým konstatováním, že není pomoci zahradníkovi, který neví, že ve svém skleníku místo užitečné flóry pěstuje obávaný bolševník velkolepý.
Petr Zavoral

3 komentáře:

 1. Anonymní22:44

  Myslím si, že tohle už ví Topolánek dnes také, ale bohužel se s tím nedá nic dělat, pokud se jím a škodou kterou napáchal a ještě napáchá, nebude zabývat Senát ČR a to by už měl, protože ON už jen škodí... No nyní už škodí i přes hranice ČR - tedy už nepoškozuje jen ČR, ale prostřednictvím M.Topolánka,jehož vládu "zrušil" uprostřed předsednictví - poškozuje i EU. A možná, že na základě varování EU se konečně jeho "činností" bude zabývat Senát ČR, tak jak to ostatně říká Ústava ČR.
  Copak je normální aby si nějaký demokratický stát(tedy my lidi) platil prezidenta, který jeho zemi jen poškozuje?
  marie

  OdpovědětVymazat
 2. Anonymní23:07

  V ústavě stojí, že :prezident zastupuje stát navenek, ale nikde se tam nepíše, že tím "zastupupováním státu" je míněno, že prezident nám bude dělat "navenek" jen vostudu, hernajs copak nikdo v Senátu ČR neumí číst.. Copak nikdo v Senátu nevidí, že "zrušením vlády", klaus úmyslně škodí jím nenaviděné Evropě?? Na co v Senátu čekají, až napadne někoho fyzicky - takhle se přece nechová normální zdravý člověk?

  OdpovědětVymazat
 3. Anonymní20:13

  Zajimavy zpetny pohled. Pred jiz nekolika lety na TV Nova se v hlavnim vysilacim case, ve zpravach, objevuje mapa CR. Ta je rozdelena do "kantonu", ktere dost vyrazne kopiruji hranice kraju. A hlasatel oznamuje, ze takto je rozdelena vlivova sfera ovladajici cele uzami Ceska vc. Prahy. A k tomu halsatel uvadi jmena ridicich hlav ruske mafie. Za cca tri nedele sedi do te doby nedotknutelny reditel TV Nova ve vazbe! Rozjizdi se novinova a televizni informacni kampan včetne obnoveneho soudniho pozdšejsiho liceni o tom, ze Zelezny je neplatic statnich dani, ktere pred financnimi organy zatajova z nakupu/prodeje/prevodu svych veci zatajil. A co se nedeje? Po nekolika dnech jde osobne Velky Václav Klaus do basy za Zeleznym dojednat podminky jeho propusteni. A stalo se! Dohodli se! Zelezny je propusten a na oplatku za ucinene prikori se objevuje na kandidatce do senatu za ODS. A divte se, je zvolen! Ve specialne vybranem malem volebnim rajonu. S patricnou, tentokrate vlidnou, novinovou masazi obyvatelstva CR. Hrave dokonci cely svuj petilety senatorsky mandat a pred vyprsenim, opet uspesne kandiduje do Evropskeho parlamentu a je zvolen! To uz zdaleka neni onen pocinajici uspesny reditel TV NOVA Vladimir Zelezny, ktery prisel na tv obrazovku s Gumaky! To je jiz jiny Zelezny, ktery sice zaplatil cca jeden milion ceskych za porizeni dokumentacni videokazety s dukazy, jak to bylo s temi penezy a majetkem V. Klause ve Svycarsku. To jiz na V. Klause od te doby kriveho slova nepouzije, To jiz kriticky nepoukazuje, ba naopak se muze zdat, ze hraje noty VK.

  No, a aby bylo s cim a s kym srovnavat, pak pohledme na causu Topolanek. Na Topola nebylo asi nic ohledne dani vuci statu, treba jako na Cunka, ze? Tak se objevuji ruzni "sprateleni" kamaradickove typu Dalik, nebo dohozeni a dojednani prebehlikove, aby pozdeji se stalil vybusninou proti Topolovi. A kdyz nejen ze Topolanek se odmita plne ridit pokyny Hradu, ale dokonce je evidentni, ze ma pochopeni pro EU a EP a EK, tak se odpali munice, casovana, a je spustena totalni kobercova naletova destrukcni akce na odstreleni Topolanka, kdyz uhral utok na svoji osobu a vitezil ve volebnim boji a zvitezil a znovu byl potvrzen ve funkci predsedy ODS. A opakovane odrazi pokusy sesadit jeho koalicni vladu. Je tedy ve stare rezii vytvorena causa Tlusty, ktery uz stejne delsi dobu Topolanka zlobi, ktery je take spjat s KSC ze sve minulosti a je zrejme, ze je Tlusty vydiratelny. A v prihodny moment je rozjeta akce sberatelu dukazu pod "vedenim" Tlusteho na jine spolustraniky z ODS! I to drze Topolanek ustoji se svoji vladou. Kamenem urazu je i Entropa! I to je v EP rozdychano. Nejsou z testa postkomunismu! A pak prichazi plynova krize. Opet Topolanek se svoji vladou nehavaruje! A kdyz nehavaruje a je zrejme, ze tlak na vyreseni teto krize Topol ustoji, tak se necha hradni pan slyset a videt, ze i on aktivne pomaha ve vyjednavani s Ruskou federaci na uvedenem problemu. A je videt po vyreseni teto krize, ze Topol cele evropske predsednictvi ustoji bez vazneho kazu na krase a ze je tu najednou Topol v kruhu hlav evropskych statu muzem bez bazne a hany! A to je vrchol. A tak tu je velka causa "Topol musi dolu s celou vladou". A to rychle, nebot Topol vycituje nebezpeci a uskok a vytahuje nelegalni volbu hlavy statu! To jako kdyz do ohne, ktery jiz naplno hori, nasype okyslicovadlo! A jeho vladni osud a predsednictvi v EP je zpeceteno. A konecne je i v komentarich videt ve sdelovacich prostredcich opravnena a vecna kritika autorit na vseznalka a reditele zemekoule V. Klause. Klaus vsak vitezi! V teto chvili. Topol pada a Evropa je zdesena nad tim, co je to za hradniho pana v Praze na osobu. A i prijizdejici president Obama je toho take dukazem. Jak sikovni ti muzi z jeho tymu, Obamova tymu, voli hlavni pohled na jeho pripravovane misto projevu. Prazsky Hrad nesmi jako zakryty odkaz pro oceneni velikana ceske politiky byt viden v kamerach pri pojevu na Hradcanskem namesti. Ne tedy uvnitr arealu Hradu. A kamery vnimavemu ten vzkaz ukazuji. V pozadi Obami neni Prazsky Hrad. Ale kopule chramu sv. Mikulase z Male Strany. Vzkaz vericiho prezidenta USA nejen prazanum! Vaclav Klaus ocekava sve velke viteztvi. Dostane jej dozajista. Jen zda-li se mu bude libit!

  OdpovědětVymazat