27.3.09

Odsouzení komunismu už i na celoevropské úrovni
V roce 1989 padla Berlínská zeď. 18. března 2009 padla Klausova „tlustá čára za minulostí“.

Evropský parlament bude hlasovat o resoluci o svědomí Evropy a komunismu
V roce 2002 jsem v interview pro MfD uvedl, že buď bude postavena KSČM mimo zákon, nebo bude muset český parlament zrušit zákon č. 198 / 1993 Sb., o protiprávnosti komunistického režimu. Ještě tři roky poté se mému úsilí o zákaz propagace komunismu tehdejší šéf KSČM Grebeníček smál a média obecně psala o účastnících třetího, protikomunistického, odboje jako o vrazích. V roce 2008 jsem spolu s europoslankyní Janou Hybáškovou uspořádal mezinárodní dvoudenní konferenci na téma Svědomí Evropy a komunismus, v jejímž závěru byla přijata Pražská deklarace ( www.prazskadeklarace.eu ) požadující odsouzení komunismu na mezinárodním poli stejně, jako byl odsouzen nacismus. V roce 2009 se již komunisté nesmějí. Jsou publikovány historické studie o zločinech komunistů, o statečném protikomunistickém odboji a novináři si dávají s nálepkami tipu „vrazi“ velký pozor.
Dne 18. března proběhlo v Evropském parlamentu jako akce českého předsednictví EU pod záštitou vicepremiéra Alexandra Vondry veřejné slyšení s názvem „Svědomí Evropy a zločiny totalitního komunismu: 20 let poté“. Slyšení přímo navazovalo na pražskou konferenci a na Pražskou deklaraci. Sál byl zaplněn do posledního místa. Účastníci vyzvali evropské poslance a Evropskou komisi k vytvoření jednotné platformy, která by v členských státech koordinovala výzkum totalitních režimů. Ředitel českého Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Pavel Žáček se domnívá, že prvním krokem by mohlo být zřízení informační kanceláře o zločinech komunismu přímo v Bruselu. Účastníci slyšení mj. vyzvali Evropskou komisi, aby nalezla peníze na financování tohoto projektu.
Slyšení bylo dalším krokem na cestě k celoevropskému odsouzení komunismu. Příští týden bude Evropský parlament hlasovat o resoluci o svědomí Evropy a komunismu. Kromě levice a socialistů by ji měly podpořit všechny ostatní frakce v Evropském parlamentu. K tématu zločinů komunismu připravuje svou zprávu i Evropská komise.
V roce 1989 padla Berlínská zeď. 18. března 2009 padla Klausova „tlustá čára za minulostí“. Začíná proces odidealisování komunismu a postavení této ideologie na roveň ostatním antihumánním, extremistickým a teroristickým ideologiím světa.
Více o slyšení v Evropském parlamentu dne 18.3.2009 naleznete na stránkách ÚSTR:
http://www.ustrcr.cz/cs/slyseni-v-evropskem-parlamentu-o-zlocinech-komunismu

Mgr. Martin Mejstřík
ex-senátor Parlamentu České republiky

2 komentáře:

  1. Anonymní11:39

    Klaus patri pred soud za vlastizradu.

    OdpovědětVymazat
  2. Anonymní23:22

    I TOTO JE JEDEN Z UHELNYCH KAMENU, PROC PADLA A MUSELA PADNOUT TOPOLANKOVA VLADA A PROC NESMI POKRACOVAT TOPOLANEK. UDELAL SICE HODNE CHYB, ALE PROTOZE PADLA JEHO VLADA NYNI, JE VSE VIDET V JINEM SVETLE, VE SVETLE ODPORU PROTI KOMUNISMU A V DUSLEDKU TOHO I PROTI KLAUSOVI.

    OdpovědětVymazat