28.3.09

Destrukce demokratických pořádků, to je, oč běží

Kdo po svržení Topolánkovy vlády čtveřicí koaličních podvraťáků očekával, že přichází období politického vydírání, intrik a zastrašování, nemýlil se ani v nejmenším. A když Václav Klaus minulý čtvrtek přebíral z premiérových rukou demisi jeho kabinetu, názorně předvedl národu, kdo je v Česku hlavním nositelem všech těchto nectností. Novou vládu bude sestavovat kdokoliv, kdo mi přinese nejméně 101 poslaneckých podpisů, jejichž autoři se zavážou, že nedezertují k opozici, pravil jako nějaký pohádkový král. Slovo kdokoliv je v tom prezidentově výroku důležité, neboť z uchazečů o premiérský post tentokrát nebyli vyloučeni ani rudí extremisté. Kdyby tedy ve Sněmovně sehnal stojedničkovou podporu Vojtěch Filip alias Falmer, stal by se ministerským předsedou České republiky vůdce zločinecké partaje předlistopadových bachařů a estébáckých fízlů,nechtěl-li by tatíček učinit z prezidentského slova pouhý hospodský žvást. Třebaže si Klaus ťukal na čelo, když byl novináři na tuto eventualitu dotázán, jasnou odpověď nám zůstal dlužen. Přitom taková situace nemusí být tak absurdní, jak na první pohled vypadá. Pozkušenosti s 24. březnem nelze vyloučit naprosto nic, neboť jestliže bolševici socialistům nesmrděli jako užiteční spojenci v krajských a senátních volbách, neexistuje záruka, že se Paroubek neodváží pustit je k exekutivní moci na vládní úrovni. Zvlášť když se teď můžespolehnout na věrolomnost Tlustého, Schwippela a dvou zelených slípek, jimž je politická sláva nad všechno ostatní.
Ale i kdyby komunistické hrozby nebylo: hradní konkurz na post předsedy vlády je rafinovaná ničemnost jidáše, který svými postojisleduje vlastní mocenské cíle. Kdyby se Klaus místo klimatologie a architektury věnoval tomu, co má v popisu práce, to jest poměrům na politické scéně, musel by vědět, že při současném rozložení sil v dolní komoře parlamentu není stojedničková většina k mání, a že tudíž svým pitomým požadavkem pouze přispívá k ještě většímu prohloubení politické krize. Jenže jaképak kdyby. Profesor švindlu to samozřejmě ví velmi dobře a využívá nervozity ve Sněmovně k tomu, aby z ní pro sebe vytěžil maximum. V době, kdy jsou vztahy mezi ODS a ČSSD vyhrocené na ostří nože, tlačí obě strany do dohody na velké koalici,o níž ví, že nemůže fungovat, což je ideální podhoubí proprezidentskou diktaturu ruského typu. Přesně to je Klausův styl: vládnout skrze někoho jiného, být jediným hybatelem politických jevů, neodvolatelným a nezávislým na vůli pravicových i levicových voličů.Před standardními demokratickými mechanismy upřednostňuje nechvalněnám známé smluvněopoziční poměry, které vytvářejí tak znamenitý prostor pro šlendrián všeho druhu, překrucováním paragrafů či znásilňováním nezávislých masmédií počínaje a všudypřítomnou korupcí konče. Nikoliv náhodou se v tisku objevily spekulace, že příštímpremiérem by se mohl stát Klausův kumpán Miloš Zeman, který se vminulosti skvěle osvědčil jako krotitel kdečeho, co se opovažujeintrikánům komplikovat klid na špinavou práci.
Je možná štěstím v neštěstí, že se tatíčkovy nápady nezamlouvají aniTopolánkovi, ani Paroubkovi, byť každému z jiného důvodu. Předseda ODSu demokratické veřejnosti boduje požadavkem vypsání předčasných volebv co možná nejbližším termínu, veden k tomu rozumným přesvědčením, že když se zadrhne mechanismus zastupitelské demokracie, jsou voliči jediní oprávnění opraváři té závady. Šéf Lidového domu se naopak předčasných voleb bojí jako čert kříže, dobře si vědom, co obnáší eventuální vládnutí v krizových časech. I on má - podobně jako Klaus -plán, jak se stát všemocným Čechem bez vládní odpovědnosti. Líbila byse mu vláda »nepolitických« odborníků, která by před ním poslušně panáčkovala a na niž by bylo možno svést případný neúspěch.
Sexuálně neodolatelný mozek toho zoufalce však není s to domyslet skutečný obsah řečeného scénáře: Paroubek do podhradí de facto vzkazuje, že odborníci na cokoli se v jeho straně nevyskytují, pročež je nutno hledat je mimo Lidový dům. Nu, aspoň je to upřímné přiznání.Machry typu Davida Ratha, Bohuslava Sobotky, Lubomíra Zaorálka, ZdeňkaŠkromacha či samotného oranžového předsedy opravdu nelze považovat za odborníky ani ve stavu totální opilosti, když uvážíme, jakou spoušť posobě zanechali, když museli odejít »od válu« po volbách v roce 2006. Jestli šéf ČSSD tolik prahne po profesionální správě věcí veřejných,mohl si své obavy z kompetentního vládnutí ušetřit, kdyby nechal alespoň do řádných voleb pracovat středopravý Topolánkův kabinet,který měl naopak odborníků na rozdávání. Místo toho rozpoutal politické bláznovství, které neprospívá nikomu, leda mocnářským ambicím diktátora Klause.
A také naprosté devastaci politické kultury, která ve Sněmovně dostávána frak stejně jako demokratický princip. Důkaz triumfu bláznovství nad zdravým rozumem nám minulý týden poskytl neúnavný policejní reformátor a lékař v jedné osobě Ivan Langer, když poslancům doporučoval hodit síť na blázna Ratha. Kdyby aspoň dodal, že by to měla být síť pořádně velká, aby se pod ni kromě nejtrapnějšího sněmovního šaška věšli i Paroubek, Sobotka, Škromach, Zaorálek a pohádkový mahárádža Klaus...
Petr Zavoral

5 komentářů:

 1. Anonymní19:25

  Pane Zavorale, vaše komentáře ráda čtu. Jako jeden z mála dokáže vždy vyjádřit, co tak nějak podvědomě cítím, jen to neumím tak výstižně pojmenovat jako Vy. Umíte velmi kvalitně zhodnotit situaci.L.M.

  OdpovědětVymazat
 2. Anonymní22:34

  Klaus udělal všechno co mohl aby se zbavil nenáviděného Topolánka a jeho prostřednictvím poškodil stejně tak nenáviděnou EU. Paroubek mu ale udělal trošku čáru přes rozpočet, protože se nyní do vládnutí příliš "nehrne". No a tak Klaus přemýšlí, že bude "vládnout vláda odborníků" kterou V.K. osobně sestaví zřejmě z jeho nových nejpravicovějších stran a ještě se tam pokusí "nahnat" nějakého přeběhlíka z ODS(tady by mu přeběhlící nevadili)..A tak nyní nezbývá nic jiného, nežli aby se Paroubek s Topolánkem rychle dohodli aby mohl Topolánek, se ctí dokončit předsednictví ČR - v EU..a pak nové volby. - Protože, kdyby si nepřichvátli, tak by papá Klaus sestavil k vládnutí "něco strašného", co by bylo sestaveno jen k tomu účelu, aby to, stejně jako Klaus, už jen a jen škodilo, a nás, tedy ČR by s EU vyhostili.. Protože jen to si ten člověk(?) přeje!
  marie

  OdpovědětVymazat
 3. Anonymní0:48

  Paroubek s Topolánkem se dohodli na volbách, mají být v říjnu
  28.3.2009 13:39

  Praha 28. března (ČTK) - Předsedové dvou nejsilnějších parlamentních stran Mirek Topolánek (ODS) a Jiří Paroubek (ČSSD) se shodli na termínu předčasných voleb. Paroubek ČTK řekl, že se mají uskutečnit v říjnu. S předsedou ODS a premiérem v demisi Topolánkem se v pátek večer také dohodl na sestavení pracovních skupin k řešení hospodářské krize, za jistých podmínek budou sociální demokraté ochotni podpořit v úterý ve sněmovně vládní návrhy.

  Paroubek řekl, že ČSSD je ochotna tolerovat Topolánkovu vládu do začátku června za předpokladu, že odejde ministr vnitra Ivan Langer (ODS) a bude odvolána nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká. "Padla i další jména, ale od nich jsme ochotni ustoupit," řekl Paroubek na dotaz, má-li ČSSD ještě další personální podmínky. S Topolánkem Paroubek jednal také o ratifikaci lisabonské smlouvy Senátem a postoji vlády ke krajům. "Chceme, aby vláda přestala útočit na kraje, například krácením dotací na sociální domovy a zdravotnictví. Přestat musí i kriminalizace hejtmanů," konstatoval Paroubek..
  Tak a vypadá to, že udělali papá z hradu "čáru přes jeho rozpočet"!!!!!
  marie

  OdpovědětVymazat
 4. Anonymní22:37

  Kdo má "potěšení" z pádu koaliční středopravé vlády? A kdo se snaží aby ten "pat" zůstal patem a komu to - co přinese?

  Klaus zdůrazňoval, že : " Výsledkem jednání o nové vládě - určitě nebude žádný zvrat polistopadového směřování Česka"!!!,
  Proč prezident - zdůrazňoval, že se nebude jednat o "zvrat polistopadového vývoje" - co tím myslel, nebo na co nás to hodlal připravovat?

  Proč prezident s opozicí a několika "přeběhlíky" - (zajímavé, při připravovaném pádu vlády, mu přeběhlíci nevadili - a při ustanovení nové vlády, prezident "přeběhlíky - vyloučil)
  Opozice s pomocí prezidenta a pár "utečenci" z koalice - svrhne vládu - a prezident - všechnu tu "nádheru" završujem tím, že , že - trucovitě "odmítá"., byť jen myšlenku, že by se koalice mohla nějak rozumně - dohodnout s opozicí - a tím by vláda byla schopna dokončit předsednictví v Radě EU.. Namísto toho, aby se prezident, jako hlava státu, snažil o to, aby M.Topolánek, byť jako předseda vlády(byť) v demisi - mohl se ctí - dokončit předsednictví v Radě Evropy, tak prezident naopak dělá všechno proto, aby se koalice s opozicí nedomluvila .. A - když si připomeneme jeho slova - že se nebude jednat o " zvrat polistopadového vývoje " s tím co všechno dělá, - tak to tady vypadá jako příprava na politický převrat!
  marie

  OdpovědětVymazat
 5. Anonymní17:43

  Vse nasvedcuje tomu, ze Klaus zahajil novy spolecensky puc. Prezidentsky! Ze by maska tak medii zivena nejpopularnejsiho politika CR zacala padat a objevila se prava tvar diktatora? Kterou uz ukazoval coby predseda vlady CR?

  OdpovědětVymazat