20.1.09

Otevřený dopis vládě České republiky v záležitosti podmínek prodeje ČSA
V Praze, 16.1.2009
Vážený pane premiére, vážené paní ministryně, vážení pánové ministři,


v pondělí 19. ledna budete rozhodovat o podmínkách privatizace ČSA. Budete posuzovat ekonomická, politická a bezpečnostní hlediska. Prezident ČSA pan Lašák v rozhovoru pro Hospodářské noviny z 15.1. tvrdí veřejnosti – a tedy i Vám – že není důvod vylučovat ruský Aeroflot z privatizace s odůvodněním: „ Myslím, že by bylo nešťastné do tohoto byznysu jakkoli zatahovat politiku.“ Nevím, je-li za tímto tvrzením politická naivita nebo špatný úmysl, ale jsem přesvědčen, že jej diskvalifikuje pro řízení podniku, kde stát má 91% a podnik je strategicky významným. V pozadí zájmu o koupi ČSA Aeroflotem je prodej Letiště Praha, jak veřejně prohlásil na podzim 2007 tehdejší vicepremiér a dnešní šéf kremelské administrativy Sergej Naryškin.
Případný prodej Rusům považuji za urážku a výsměch všem slušným lidem v této zemi, kteří před dvaceti lety chtěli vystoupit z ruské nesvobody. Pamatujeme si, jak předchůdci dnešních kremelských vládců (kteří samozřejmě ovládají i Aeroflot) „koupili“ pražské letiště 21. srpna 1968. Prodej ČSA (a možná Letiště Praha) do ruských rukou je bezpečnostním rizikem pro Českou republiku, její demokracii a svobodu. Rusům by sloužil jako jeden z dalších mostů k ovládnutí ekonomických a politických procesů ČR. Jak nebezpečná je závislost na Rusku, vidí celá Evropa, a to nejen v případu ropy a plynu. Ruské vydírání svých bývalých republik, satelitů, ale i států „staré“ Evropy je evidentní a je mu třeba zabránit.
Máte, vážené dámy a vážení panové, k dispozici letošní zprávu BIS o činnosti ruských tajných služeb u nás i stanovisko MZV, z něhož vyjímám: „MZV ČR považuje za rizikový případný prodej jakémukoli subjektu registrovanému v Ruské federaci, a to včetně subjektů ryze soukromých. Míra kontroly ruské státní moci nad hospodářstvím země a propojenosti ruských oficiálních struktur se soukromými společnostmi neposkytuje dostatečnou záruku ochrany před politicky motivovaným zneužitím majetkového podílu v jedné z klíčových společností v ČR. V situaci, kdy bezpečnostní priority ruského státu stojí v přímém protikladu s bezpečnostními zájmy České republiky, nelze takový prodej doporučit navzdory případné ekonomické výhodnosti.“ Toto stanovisko zastávají ve své tiskové zprávě z 15.1. i piloti ČSA, sdružení v CZALPA ČSA.
Jménem Konzervativní strany se k uvedeným stanoviskům připojuji a věřím, vážené dámy a pánové, že při svém rozhodování nebudete brát zřetel pouze na krátkodobý ekonomický efekt, ale budete myslet na strategický zájem České republiky.
Děkuji Vám a jsem s úctou,
Martin Rejman, kancléř

9 komentářů:

 1. Anonymní14:20

  Nechapu v cem jsou CSA strategicke. Letiste Rusum v zadnem pripade. Ale aerolinky? To mi je uplne jedno. At to daji tomu kdo vic zaplati.

  OdpovědětVymazat
 2. Anonymní15:28

  Ale Aerolinky? Jak je dostanou Rusove tak je v Praze dalsich par tisic ruskych obyvatel.

  OdpovědětVymazat
 3. Anonymní19:36

  V dobe svetove ekonomicke krize jen hlupak bude prodavat majetek. Dostane daleko min nez kdyz ekonomie jede na plne obratky. Kolik dostane ceska strana od Rusu v obalkach do kapsy?

  OdpovědětVymazat
 4. Anonymní20:00

  Plně souhlasím s Otevřeným dopisem vládě. Rusům bych zakázal v naší zemi cokoli prodávat. Copak nevidíte, jak se chovají ruští milionáři třeba v Karlových Varech? Chcete si zde vytvářet opět pátou kolonu? Ruzyňské letiště je strategické místo a pokud ho prodáte Rusům, tak učiníte ten nejnebezpečnější krok pro naši zemi.A rozhodně prodávat v době recese je nezodpovědné. Stejně ty peníze, které za to stát dostane skončí Bůh ví kde!!!

  OdpovědětVymazat
 5. Anonymní23:04

  rusákům bych zakázala v naší zemi i pobývat, nejen jim něco prodávat, jenže se obávám že je příliš pozdě, mám pocit, že jim patří skoro všechno o co měli zájem a na co si ukázali.Klaus pro nic za nic nejezdil do Karlových Varů..a nenechal se s těmi předními fotografovat, třeba pro Respekt...

  OdpovědětVymazat
 6. Anonymní23:05

  rusákům bych zakázala v naší zemi i pobývat, nejen jim něco prodávat, jenže se obávám že je příliš pozdě, mám pocit, že jim patří skoro všechno o co měli zájem a na co si ukázali.Klaus pro nic za nic nejezdil do Karlových Varů..a nenechal se s těmi "předními představiteli" fotografovat, třeba pro Respekt...

  OdpovědětVymazat
 7. Anonymní23:08

  "prodávat" rusákům, vždyť nám stejně nic nezaplatí? všechny ty dluhy za těch 40 let - vždyť ani nevíme kolik nám vlastně dluží - co víme bezpečně, dluží nám 40 let svobosdného života..

  OdpovědětVymazat
 8. Anonymní23:25

  „MZV ČR považuje za rizikový případný prodej jakémukoli subjektu registrovanému v Ruské federaci, a to včetně subjektů ryze soukromých., doufám že si tento dopis vláda přečte...

  OdpovědětVymazat
 9. Anonymní23:26

  „MZV ČR považuje za rizikový případný prodej jakémukoli subjektu registrovanému v Ruské federaci, a to včetně subjektů ryze soukromých... doufám že si tento dopis vláda přečte, jinak sbohem Evropo a západní světe vůbec..

  OdpovědětVymazat