27.1.09

Entropa - námět pro analýzu hlouposti. Také u nás doma ale máme o čem přemýšlet. Například o tom, proč u žádné hlouposti nemůže chybět Václav Klaus. Proč asi vyhlášený Antievropan, povznesený nad cokoli, co se týká vnitřních záležitostí EU, zčistajasna vybízí vládu k omluvám za umělecký počin, jehož obsah a dopady jsou soukromou věcí svobodného tvůrce? Vice

3 komentáře:

 1. Motol20:08

  Na Entrope chybi ukradeny Klausuv kloub :-)

  OdpovědětVymazat
 2. Entropa, satira, turecky záchod a Bulharsko.
  Mam jiný názor na toto veledílo. Už od zadaní bylo dáno, kde to bude umístěno. A dokonce se s tímto záměrem i tvořilo.

  Teď k umělecké svobodě tvorby. Ano, tato svoboda je pro mě také nedotknutelná.
  Ale celá ta česká fraška má mnohem jiné rozměry, které nemají co do činění s uměleckou svobodou. A hned toto rozeberu.

  Je známo, že umělecké dílo, když vyvolá diskuzi ať pro všeobecné uznání čí právě naopak, je prostředek nejen jak zaujmout a prodat, ale také prubířským testem toho, že to není sedá zóna komerce!

  Jenže! Kdo má propůjčeno ono átrium v Evropském parlamentu? Česká republika. Nikoli pak jakýsi umělec v České republice. Navíc, jak se ukázalo, tento „umělec“ je vlastně podvodník, protože, jak se vyjádřili představitelé ČR a nakonec i pod tlakem i sám tento „umělec“ přiznal, že zadavatele uvedl v omyl tím, že se zavázal, že on s dalšími 20 evropskými umělci po jednom z každého zobrazeného členského státu EU, bude toto dílo realizovat. Nikdo z veřejnosti, pokud je mi známo neviděl a nebyla zveřejněna smlouva na toto dílo. Zadavatel byl stát!

  Jako v každém smluvním vztahu, pokud u dodavatele dojde k situaci, že nemůže svůj závazek splnit, musí zadavatele s tímto závažným faktem obeznámit a případě se písemně dohodnout o změně smlouvy v příslušném ujednání, nebo se od smlouvy upustí. Běžná obchodní praxe. Navíc v české právní soustavě takto specifikovaný postup je uveden. Zadavatel byla, jak zveřejněno, česká vláda. Tedy státní sektor, který si nemůže dovolit odchylku od zákona na rozdíl od nestátního sektoru, který tuto možnost a zase ze zákona v ustanovení o smluvní volnosti nemá. A toto se nestalo. Tedy nic nenasvědčuje tomu, že takto vláda - zadavatel postupovala.

  Šlo tedy o veřejné peníze a navíc z fondů EU. To není zas tak nic neříkající podstata problému.

  Česko je plnohodnotně v EU vnímáno jako něco, co se vymyká zvyklostem. A navíc jako něco negativního, něco, z čeho je mít obavy. To byl handicap pro nastupující české předsednictví. On nestačí svojí aktivitou pan prezident? A máme tu Entropu.

  Vrátím se k rozlišení toho, v čem je naprostá svoboda umělecké tvorby a co je státní diplomacie!
  Kdyby toto dílo uvedeného „umělce“ bylo předvedeno v nějaké soukromé galerii, pak není důvod mít k tomuto jakékoliv výhrady tohoto typu. Bylo by to jen věcí soukromých osob. Majitele galerie a „umělce“. Ale ono to tak nebylo. Byly to veřejné peníze, byl to veřejný prostor propůjčený ČR a navíc za nastupujícího předsednictví. Tedy v situaci, kdy jsme vnímáni jako problémová strana.

  Jak je běžné v solidní společnosti, tzv. vady na kráse se dotyčnému veřejně neříkají a spíše se hledá pomoc „prvňáčkovi“, aby získal sebejistotu a tak aby se nezvýšily škody jak na jeho straně, tak na straně ostatních zúčastněných. A to se také, jak je vidět v zdrženlivosti ostatních představitelů států EU stalo. Akorát toto neuneslo Bulharsko. A nedělejme si iluze o tom, že v zahraniční politice se dlouhodobě nesledují náladové tendence v zemích, na kterých má daná země-stát zájem. Takže, i Bulharsko ví, jak dlouhodobě Češi na Bulhary nazírají. Vědí to třeba i Poláci. Že Češi se rádi povyšují.

  A tak reakce z bulharské strany na sebe nedala dlouho čekat. A byl tu kálející Švejk na mapu či území ČR. A zaslouženě! Je to rozhodně lepší satyra než ta na Entropě vůči Bulharsku.

  Ono totiž to, co je dovoleno v umělecké tvorbě a svobody projevu není dovoleno v diplomacii. A naše buranství se projevilo právě v tom, že to není onen „umělec“, kdo toto na svých bedrech prezentuje, ale je to česká vláda, kdo je pod tímto podepsán. Se vším, co je shora uvedeno. Netaktnost vůči partnerům, hraničící s povýšeneckou nadutostí a neurvalostí, dokládající, že podvod je naším státním zájmem. Že více rozumíme tomu, čím je známá Ruská říše, než kultivované Evropě.

  A poslední poznámka k úvaze o postoji prezidenta, uvedená v konci článku. S přihlédnutím celého vývoje v politice u této lidské bytosti se nabízí to, že je vše v režii a chtěné režii tohoto velikána české politiky.

  ljh

  OdpovědětVymazat
 3. Anonymní1:00

  Ono totiž to, co je dovoleno v umělecké tvorbě a svobody projevu není dovoleno v diplomacii. A naše buranství se projevilo právě v tom, že to není onen „umělec“, kdo toto na svých bedrech prezentuje, ale je to česká vláda, kdo je pod tímto podepsán".Ano a mám tentýž pocit, že vše co je proti EU je v chtěné režii papá z hradu..stačí sledovat zpětně jeho kroky, působí to poněkud dětinsky, ale funguje to - jeho protestní cesta na Blaník, když jsme se stali součástí EU, stejně tak v době referenda o vstupu, jeho "truc" cesta do Číny, odkud nám poslal fotografi jak on a jeho milostpaní chovají pandu..atd.atd.

  OdpovědětVymazat