17.12.08

V časech Vánočních, si často vzpomeneme s dárky nebo příspěvky na lidi staré a nemohoucí. Bylo tomu odjakživa a protože jsem měl možnost dostat se k archivním materiálům našeho kraje před 150 lety, zde je na tohle téma, kromě jiného i obšírný materiál. Nejen v dobách kapitalismu nebo socialismu (kdy se o tom více mluvilo než konalo), ale už za Rakouska – Uherska, se stavěly útulky pro chudé, staré a nemocné a našlo se i mnoho lidí, kteří na ně finančně přispívali. Snad budou tyto řádky dostatečnou inspirací pro naše nové krajské představitele aby pochopili, že u nás ani dnes nežijí jen bohatí, ale podle celostátního měřítka snad ti nejchudší občané. Dle topografie „Království Českého“ ke dni 30 dubna 1837 Vice zde

1 komentář:

  1. Anonymní13:09

    Ceske drahy nadelily k Vanocum nemohoucim za priplatek Kc 300,- prepravu s vozickem v osobnim vlaku a za Kc 600,- prepravu v rychliku s oduvodnenim, ze nakladanim vozicku dochazi ke zdrzeni a vlak nabere zpozdeni. Invalida si musi prepravu objednat predem, aby byl k vlakupripojen vuz s nakladaci plosinou. V takovem voze se mohou prepravovat soucasne pouze dva invalide s vozikem. Pokud by projevili zajem i dalsi zajemci, pojedou v nakladnim voze se zavazadly, lyzemi, bicykly, lodemi, nebo treba zviraty.

    Kolik korun dostanou cestujici v pripade, ze vlak nabere zpozdeni vlivem bordelu na draze verejnosti sdeleno nebylo. O tom, ze jsou na tom ceske vlaky s cistotou a hygienou tradicne na urovni vlaku indickych je zbytecne hovorit.

    Olin, takycivilisace.

    OdpovědětVymazat