11.12.08

Tak jsme schválil státní rozpočet na rok 2009
ale že by to bylo zrovna veselý, tak to nikoliv, namísto postavených či opravených silnic, dálnic a železnic - budou zvýšeny platy státních zaměstnanců a to o celých 2 700 000 .- kč Tedy skoro o 3 miliardy kč!pozměňovací návrh, který navyšuje platy zaměstnanců ve státní sféře o 2,7 miliardy korun, tedy z pěti procent na 6,6 procenta. Částka má putovat hlavně do pohyblivých součástí platu. Nečas tím chce zmírnit dopady ekonomické krize na zaměstnance.(ekonomická krize postihne dle Nečase jen státní úředníky, divná to krize?) Platy státních zaměstnanců by se navýšily hlavně z peněz určených na stavbu a opravy dálnic a železnic. (Fond dopravní infrastruktury by přišel o 1,3 miliardy korun) - druhá polovina z kapitoly státního dluhu. Do platů se z celkových 2,7 miliardy má rozdělit 1,99 miliardy. Zbytek by měl plynout do odvodů.
"Podle Nečase je navýšení mezd možné. Peníze na to jsou, tvrdí ministr", tato věta z MFDnes se mě zdála obzvláště pikantní - ve srovnání s tím, že MPSV bude - snižovat peníze pro postižené lidi, kteří nyní pobírají částku ve výši 2 000.- kč, tak pan ministr Nečas oznámil, že se tato částka bude snižovat na 800.- kč - a to u těch postižených, kteří si služby které potřebují, (protože se pro nemoc neobslouží sami) "neobjednávají u oficiálních asistenčních firem", ale tuto službu jim poskytuje rodina, nebo soused! Jinými slovy, podle pana ministra, který je zřejmě jen ministrem "úředníků, nikoliv těch nemocných chudáků na vozíčku či s berlemi" si buď nemocný objedná "drahé" asistenční služby, které ještě zřejmě dotuje stát,(jinak nechápu ten zájem) nebo bude "potrestán" odejmutím výpomocné částky! A ve světle těch žebrajících chudáků, kteří si sami nepomohou - neboť nemohou chodit, či jsou slepí,nebo jinak postižení a jsou skutečně odkázáni na pomoc státu - a slov pana ministra Nečase, "že navýšení mezd je možné - tedy pro státní úředníky - a peníze na "to" jsou - je skutečně výsměch - už jen název toho ministerstva které se jmenuje práce a sociálních věcí? - je ve světle této mini - rovnice výsměchem.

6 komentářů:

 1. Anonymní17:07

  No pokud tedy já vím, tak státním zaměstnancům se platy už dva roky zezvýšily ani o korunu... (vím jak vypadá moje výplatní páska, že ano :) )

  Tzn. že s přihlédnutím k inflaci jim (nám :) ) platy reálně klesly o víc jak 10%. Ono "zvýšení" platu pro státní zaměstnance pro PŘÍŠTÍ rok je ve skutečnosti mnohem spíš kompenzace inflace právě a jen v tomto třetím roce, přičemž ten pokles z minulých dvou let samozřejmě zůstává v platnosti.

  O nějakém reálném růstu platů pro státní zaměstnance tedy nemůže být vůbec řeč, dokonce nemůže být ani řeč o tom že by zůstaly ty platy alespoň na té stejné reálné úrovni, jako před třemi lety... Jde jen o to, že v důsledku Nečasova návrhu platy reálně během tří let poklesnou o míň, než byste chtěl Vy, autore ;)

  OdpovědětVymazat
 2. Olda20:24

  No tak hlavně, že vám moc rychle nepoklesne. Ted jen už abyste jednou nepotreboval asistenci v nemohoucnosti. To by vás přidavač Nečas poslal ke dnu bez mrknutí oka. Kdyžtak potom zas napište něco podobně chytrýho jako teď. Přeju mnoho štěstí u státního cecku.

  OdpovědětVymazat
 3. Anonymní22:31

  co kdybyste, pane ministře, inicioval - snížení daní, nebo pro malé a střední podnikatele vyhlásili - daňový "generelní pardon", aby konečně mohli malí podnikatelé "vůbec vzniknout".Vždyť tito malí podnikatelé, jako jsou instalatéři, ševci, či malé krejčové - tohle tady úplně chybí.Ubylo by logicky nezaměstnaných, podstatně by se snížila ta "výhružná" mandatorní částka. Ovšem to by si musel některý ministr vzít obyčejný "tužku a papír" a udělat si malou rovnici.Na tohle není třeba ani vysoká ani střední škola, tady stačí jen obyčejné kupecké počty.Jinak se z toho "sajrajtu" co tady je nedostaneme.Tím, že budete "rvát" peníze z těch úplně nejchudších a budete je "dávat" těm méně chudým, to nezachráníte!

  OdpovědětVymazat
 4. Anonymní0:09

  Ministr zvyšuje platy státním zaměstnancům,
  namísto aby inicioval snížení daní, nebo pro malé a střední podnikatele "vyhlásili" daňový generelní pardon, aby tu konečně mohli začít podnikat malí a střední živnostníci. Jako je švec, instalatér či švadlena, nic takového tady ještě za 20 let nevzniklo, jsou vysoké a nepříliš srozumitelné daně.Že by se tím snížil počet nezaměstnaných a tím by se logicky snížily i mandatorní výdaje, o tom snad nikdo nepřemýšlí.Co kdyby si některý ministr vzal papír a tužku a udělal si malou rovnici. Na tohle není třeba ani vysoká a dokonce ani střední škola, stačí selský rozum a kupecké počty. Generelní pardon, se tady uděluje pouze nějakým Super - hyper, či vůbec velkým zahraničním firmám, které si tady "nadělají pár peněz" a pak odejdou za lacinější pracovní silnou, dál směrem na východ a tady zůstanou obludné prázdné a nepoužitelné haly, všeobjímající "bordel" a nezaměstnaní!
  Copak nikdo nemyslí na to co bude zítra?

  OdpovědětVymazat
 5. Anonymní3:32

  Ministr zvyšuje platy státním zaměstnancům,
  namísto aby inicioval snížení a větší srozumtelnost daní, nebo pro malé a střední podnikatele "vyhlásili" daňový generelní pardon, aby tu konečně mohli začít podnikat malí a střední živnostníci. Jako je švec, instalatér či švadlena, nic takového tady ještě za 20 let nevzniklo, jsou vysoké a nepříliš srozumitelné daně.Že by se tím snížil počet nezaměstnaných a tím by se logicky snížily i mandatorní výdaje, o tom snad nikdo nepřemýšlí.Co kdyby si některý ministr vzal papír a tužku a udělal si malou rovnici. Na tohle není třeba ani vysoká a dokonce ani střední škola, stačí selský rozum a kupecké počty. Generelní pardon, se tady uděluje pouze nějakým Super - hyper, či vůbec velkým zahraničním firmám, které si tady "nadělají pár peněz" a pak odejdou za lacinější pracovní silnou, dál směrem na východ a tady zůstanou obludné prázdné a nepoužitelné haly, všeobjímající "bordel" a nezaměstnaní!
  Copak nikdo nemyslí na to co bude zítra?

  OdpovědětVymazat
 6. Anonymní5:23

  namísto, aby zůstala ve státním rozpočtu "rezerva" v případě, že bude třeba podpora státu - při větším dopadu finanční krize, na podniky či banky - tak je pan ministr "prošustruje", tím, že zvýší platy státním zaměstnanům!?

  OdpovědětVymazat